Για τα καλά στο παιχνίδι της απευθείας ανόδου μπήκε ο Ηρακλής. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 3-0 του Ηρακλή Ψαχνών, που φαίνεται να μένει από δυνάμεις στην κούρσα της ανόδου. >>>

Το ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος του. Κρίθηκε, μάλιστα, στα τελευταία 5 λεπτά, με την ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου να παίρνει την τεράστια νίκη και να «πιάνει» στην 4η θέση τη Λάρισα με 43 βαθμούς, έξι λιγότερους από τον πρωτοπόρο Εργοτέλη, πέντε από τον προτελευταίο Απόλλωνα και τρεις από τον Ολυμπιακό Βόλου, που εάν τελείωνε τώρα το πρωτάθλημα θα έπαιρναν απευθείας το εισιτήριο της ανόδου στη Σούπερ Λίγκα (ανεβαίνουν απευθείας τρεις ομάδες και μία μέσα από πλέι οφ).

Τα τέρματα του «γηραιού» σημείωσαν στο 85ο λεπτό ο Στεφανίδης με πέναλτι, στο 89` ο Κιρόφσκι και στις καθυστερήσεις ο Τάι.