Ο Πανιώνιος έκανε ποδαρικό στην Α1 μπάσκετ με το… δεξί, καθώς αν και δυσκολεύτηκε, τελικά πήρε τη νίκη στην έδρα του ΚΑΟΔ με 64-62.

Ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά στο «Δημήτρης Κραχτίδης», με τον «Ιστορικό» να είναι πιο ψύχραιμος, που είχε για κορυφαίους τους Παππά και Γκιμπς, ενώ για τους Δραμινούς ξεχώρισε ο Ζάρας, ο οποίος τους κρατούσε για ώρα στον αγώνα.

Το άγχος ήταν έκδηλο στις ενέργειες και των δύο ομάδων, με τους παίκτες να υποπίπτουν σε λάθη και άστοχα σουτ. Ο Πανιώνιος διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα και προσπαθούσε να πάρει τη νίκη. Ο Ζάρας πάλευε μόνος στην επίθεση στα τελευταία λεπτά και όταν βρέθηκε η ομάδα του πίσω στο σκορ με 63-58, πέτυχε τρίποντο, μείωσε στους 2 (63-61) και το έκανε και πάλι ντέρμπι. Οι παίκτες και των δύο ομάδων δεν έβρισκαν εύκολα το καλάθι, με τη Δράμα να έχει στο τέλος ένα δευτερόλεπτο για να ισοφαρίσει, όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για να γίνει ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις και έτσι ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με το τελικό 64-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-35, 52-53, 62-64.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαϊδης, Μπένας, Μισέλ 7, Κάρτερ 6, Κακαρούδης 11(2/6β., 3/10διπ., 1/3τρ., 6ρ.), Ντέιλ 1, Ζάρας 17(3/3β., 4/8διπ., 2/4τρ.), Ιωάννου 2, Πάλμερ 13(5/6β., 4/8διπ., 0/3τρ., 13ρ.), Νιλ 5(1).

Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 9(1/2β., 1/1διπ., 2/4τρ.), Αθηναίου 5(1), Γκιμπς 11(3/4β., 1/3διπ., 2/5τρ.), Μέλμπουρν, Αθανασούλας, Μπατής 6, Γιάνκοβιτς 4, Καββαδάς 2, Παππάς 14(6/7β., 4/9διπ., 0/6τρ.), Ντραγκίσεβιτς 3(1), Μπούκερ 6.