Πολλά λάθη για τους "ερυθρόλευκους" και φυσιολογικά ήρθε η ήττα με το βαρύ 98-72.

Οι Τούρκοι επωφελήθηκαν από το κακό ξεκίνημα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα και την δική τους ευστοχία και ξέφυγαν από τα πρώτα λεπτά του ματς στο σκορ.
Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός μάζεψε την διαφορά στο 24ο λεπτό του αγώνα (57-48), χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει την ολική επαναφορά. Ο Τζόρνταν Φάρμαρ βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και η Εφές φρόντισε να ανοίξει και πάλι την ψαλίδα.

Οι Τούρκοι με αυτή την νίκη τους παίρνουν μία σημαντική ψυχολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας στην προσπάθεια τους για να τερματίσουν στην πρώτη θέση του Γ' ομίλου της Ευρωλίγκας. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε το... φάρμακο για τον Φάρμαρ, ο οποίος με άξιους συμπαραστάτες τους Βούγιασιτς, Ερντέν και Σαβάνοβιτς έδωσε στην ομάδα του τη νίκη.

Από τους νικητές ο Αμερικανός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 54-32, 74-57, 98-72.

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 25(4), Βούγιασιτς 15(3), Ερντέν 13, Τουντσερί 7(1), Γκόνλουμ, Σαβάνοβιτς 13, Λούκας 10(1), Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 11.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 13, Λο 4, Άντιτς 5, Σπανούλης 14(2), Περπέρογλου 10(2), Ντόρσεϊ 3, Σλούκας 5, Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 5(1), Μάντζαρης 6(2).