Ζωντανά η εξέλιξη.
Με σύστημα 4-3-3 θα αγωνιστεί τελικά η Εθνική Ελλάδας.

Τερματοφύλακας θα είναι ο Καρνέζης, ενώ παρτενέρ του Παπασταθόπουλου θα είναι ο Σιόβας και οι Τοροσίδης-Σπυρόπουλος θα καλύπτουν τα άκρα της άμυνας. Η τριάδα του κέντρου αποτελείται από τον Τζιόλη (αμυντικό χαφ) και τους Κατσουράνη-Νίνη. Στην επίθεση οι Σαμαράς (αριστερά), Σαλπιγγίδης (δεξιά) και Γκέκας.

Στον πάγκο: Λάμπρου, Γλύκος, Μανιάτης, Τζαβέλλας, Μήτρογλου, Καραγκούνης, Δημούτσος, Φωτάκης, Φορτούνης, Αθανασιάδης.

Η ενδεκάδα της Σλοβακίας: Κούτσιακ, Ζαμπάβνικ, Σκρτελ, Σάλατα, Μπρέζνανικ, Πετσόβσκι, Κούκα, Σάπαρα, Χάμσικ, Στοχ, Ντούρις.

Στον πάγκο: Πουτνότσκι, Πέρνις, Πέκαρικ, Τσεχ, Βάις, Γκουεντέ, Μπάκος, Χολότσκο, Γεζ, Ντούριτσα, Γκούλνταν.

Από το πρωί βρέχει ασταμάτητα στη Μπρατισλάβα.

Η Εθνική θα έχει τη συμπαράσταση περίπου 800 Ελλήνων.

0' Ξεκινάει η αναμέτρηση.

3' Κεφαλιά του Σαλάτα από κόρνερ περνάει ψηλά άουτ.

5' Γύρισμα του Κατσουράνη ύστερα από προσπάθεια του Σιόβα περνάει λίγο άουτ.

11' Από χτύπημα φάουλ του Κατσουράνη, ο Σιόβας πιάνει την κεφαλιά αλλά στέλνει την μπάλα έξω από θέση που θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο.

13' Κίτρινη κάρτα στον Σάπαρα.

15' Επικίνδυνη κατεβασιά του Σάπαρα από τα αριστερά, ο Σιόβας τον κλείνει και τελικά ο Καρνέζης μπλοκάρει.

28' Από λάθος της σλοβάκικης άμυνας, η μπάλα φτάνει στον Νίνη, ο οποίος σουτάρει ψηλά άουτ.

36' Σέντρα του Τοροσίδη και προβολή του Γκέκα υπό την πίεση του Σκρτελ στέλνει την μπάλα άουτ.

38' Πολύ καλό σουτ του Χάμσικ που φεύγει ελάχιστα έξω.

41' Διπλή ευκαιρία για τους Σλοβάκους. Πρώτα ο Καρνέζης σταματά τον Ζάμπαβνικ με έξοδο και στη συνέχεια ο Τοροσίδης διώχνει πάνω στη γραμμή σουτ του Χάμσικ.

45'+1' Τέλος του ημιχρόνου.

45' Έναρξη 2ου ημιχρόνου.

50' Ο Σκτρελ δεν βρίσκει καλά την κεφαλιά με τον Χάμσικ να μη μπορεί να κάνει την προβολή στη συνέχεια.

57' Σουτ του Μπρεζνάνικ από μακριά, πέφτει και αποκρούει σε κόρνερ ο Καρνέζης.

59' Ο Γκέκας αποχωρεί και στην θέση του ο Μήτρογλου.

62' Καλή στιγμή για τους Σλοβάκους. Αυτήν τη φορά ο Χάμσικ από κοντά πλασάρει άουτ.

64' 0-1 Για την Εθνική. Κατσουράνης βγάζει χαμηλή σέντρα και ο Σαλπιγγίδης από κοντά σκοράρει!

66' 2η αλλαγή για την Εθνική ο Καραγκούνης στη θέση του Νίνη.

67' O Σπυρόπουλος θα σουτάρει προς την εστία των Σλοβάνων με τον Σαλπιγγίδη να προσπαθεί για προβολή σε καλό σημείο αλλά να μην προλαβαίνει την μπάλα.

69' Αλλαγή για τους Σλοβάκους. Ο Βάις αντί του Στοχ.

72' Μπήκε ο Χολόσκο στη θέση του Ντούρις.

75' Αναγκαστική αλλαγή για την Εθνική, ο Σιόβας έξω και μέσα ο Φωτάκης.

81' Ο Μπρέζνανικ θα σουτάρει με τον Καρνέζη να αποκρούει και να βγάζει την μπάλα κόρνερ.

82' Ο Γκουεντέ στη θέση του Κούτσκα.

87' Το σουτ του Γκουέντε βρίσκει πάνω σε σώματα.

88' Δοκάρι για τους Σλοβάκους. Ο Μπρεζνάνι μπήκε από αριστερά στην περιοχή, δοκίμασε το δυνατό σουτ και η μπάλα στο δοκάρι!

90' Φάση διαρκείας για τους Σλοβάκους. Ο Καρνέζης χάνει προσωρινά την μπάλα μετά από έξοδο του αλλά γίνεται κάτοχός της πριν γίνει το σουτ από τους επιθετικούς των αντιπάλων.

90'+2' Κίτρινη σε Σαλπιγγίδη και Χολόσκο.

90'+4' Κίτρινη και στον Μπρέζνανικ

90'+5' Μπρέζνανικ θα σουτάρει με την μπάλα να περνάει έξω μετά από κόρνερ.

90'+6' Τέλος. Σπουδαίο διπλό έστω και με μεγάλη δόση τύχης, σε μια κακή βραδιά.