Η μάχη της Εθνικής μας για πρόκριση στην Βραζιλία live από το γήπεδο Καραϊσκάκη.

Ελλάδα: Καρνέζης, Παπασταθόπουλος, Μαλεζάς, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Μανιάτης, Φορτούνης, Σαμαράς και Γκέκας

Βοσνία: Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Βράνιες, Μούζτζα, Σαλίχοβιτς, Λούλιτς, Ζαχίροβιτς, Μεντούγιανιν, Μισίμοβιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο

Στον πάγκο της Εθνικής θα είναι οι: Λάμπρου, Γλύκος, Τζαβέλλας, Σιόβας, Μήτρογλου, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Δημούτσος, Νίνης, Φωτάκης και Αθανασιάδης

Οι αναπληρωματικοί των Βόσνιων είναι οι: Σέχιτς, Άντβουκιτς, Σούντζιτς, Ζουκάνοβιτς, Πιάνιτς, Ιμπρίσιτς, Σβράκα, Βρσάγιεβιτς, Σέσαρ, Μπέσιτς και Στεβάνοβιτς

Η Ελλάδα θα παραταχθεί με τον Καρνέζη κάτω από τα δοκάρια, τους Παπασταθόπουλο και Μαλεζά στο κέντρο της άμυνας, με τους Τοροσίδη και Σπυρόπουλο να καλύπτουν τα άκρα. Στη μεσαία γραμμή θα αγωνιστούν οι Τζιόλης, Κατσουράνης, ενώ ο Μανιάτης θα παίξει στη δεξιά πτέρυγα και ο Φορτούνης την αριστερή. Το επιθετικό δίδυμο θα αποτελέσουν οι Σαμαράς-Γκέκας

Περίπου 20000 κόσμος στο γήπεδο.

0' Ξεκινάει η αναμέτρηση

4' Δοκάρι σε κενή εστία από τον Γκέκα, ο Σαμαράς απέφυγε εξαιρετικά τον αντίπαλό του έδωσε την μπάλα στον Γκέκα με τον άσο της Εθνικής να σουτάρει στο δοκάρι.

8' Φάουλ από τον Σαλίχοβιτς με τον Καρνέζη να μπλοκάρει.

17' Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά.

21' Κίτρινη στον Τζέκο για φάουλ στον Φορτούνη.

24' Φάση διαρκείας για τους Βόσνιους, ετά από σέντρα και αδράνεια στην άμυνα, ο Μισίμοβιτς έπιασε σουτ που έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μανιάτης. Νέο σουτ στη συνέχεια από τον Τζέκο μπλόκαρε ο Καρνέζης.

34' Το σουτ του Τοροσίδη βρίσκει στο δοκάρι ενώ λίγο πριν ο Γκέκας φώναξε για πέναλτι.

41' Απόκρουση από τον Καρνέζη σε σουτ του Λούλιτς μετά από κάθετη του Τζέκο.

45'+1' Τέλος του ημιχρόνου.

45' Ξεκινάει το 2ο ημίχρονο.

47' Αδύναμο σουτ του Φορτούνη στα χέρια του Μπέγκοβιτς.

52' Γύρισμα του Σαμαρά στην περιοχή μετά από ωραία ενέργεια των διεθνών, σε κόρνερ οι Βόσνιοι.

54' Την τελευταία στιγμή ο Μούίτζα κόβει τον Σαμαρά που ετοιμαζόταν να σουτάρει.

56' Αλλαγή για την Εθνική, ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Γκέκα.

65' Αναγκαστική αλλαγή, ο Καραγκούνης στη θέση του Μαλεζά.

Ιστορική στιγμή για τον Έλληνα μέσο που συμπληρώνει 121 συμμετοχές με την Εθνική ομάδα και ξεπερνάει τον Θοδωρή Ζαγοράκη.

73' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες, για φάουλ στον Τζιόλη.

74' Αλλαγή για τους Βόσνιους. Ο Ίμπρισιτς παίρνει την θέση του Μεντούγιανιν και αντί του Λούλιτς μπήκε ο Στεβάνοβιτς.

78' Ο Σαλπιγγίδης απέναντι στον Μπέγκοβιτς δεν τον νικάει σε τετ α τετ. Το σουτ του "Σαλπι" πήγε πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ.

79' Ο Μήτρογλου μπαίνει αντί του Μανιάτη.

80' Ο Καρνέζης μπλοκάρει εύκολα το σουτ του Στεβάνοβιτς.

83' Σουτ του Σπυρόπουλου πάνω στα σώματα.

90'+4' Τέλος αναμέτρησης.

Δεν τα κατάφερε η Εθνική που είχε 2 δοκάρια και μια μεγάλη ευκαιρία με τον "Σάλπι".