Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει με 3-0 τον Παναθηναϊκό στο PAOK Sports Arena και να ανασάνει βαθμολογικά, αφήνοντας τους πράσινους στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. >>>
Το παιχνίδι και στα τρία σετ είχε ενδιαφέρον μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά μετά τον 16ο πόντο ο ΠΑΟΚ είτε με συνεχόμενους πόντους από μπλοκ, είτε από λάθη τον φιλοξενούμενων έπαιρνε μια σημαντική διαφορά.
Χαρακτηριστικό είναι ότι οι δύο ακραίοι του ΠΑΟ (Στοΐκοβιτς, Κόλεφ) είχαν συνολικά 10/36 επιθέσεις, με τον ΠΑΟ να έχει συνολικά 31% στην επίθεση και τον ΠΑΟΚ 53%!
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 12-9, αλλά ο ΠΑΟ ισοφάρισε 13-13 και προσπέρασε 17-18 με άουτ του Μπορόβνιακ, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 18-19. Εκεί ο ΠΑΟΚ με τρία συνεχόμενα μπλοκ έκανε το σκορ 23-19 και ουσιαστικλά καθάρισε το σετ.
Στο β' σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 16-15, το οποίο έγινε 18-15 με άουτ του Κόλεφ και το 18-16 έγινε 24-16 με τα εξαιρετικά σερβίς του Μπορόβνιακ που έδιναν εύκολους πόντους από μπλοκ ή κόντρα επιθέσεις.
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-4 στο γ' σετ, αλλά ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για την επιστροφή και μείωσε σε 8-7 κάτι που επανέλαβε λίγο αργότερα όταν το 16-12 έγινε 16-15 με τον Γιοζεφάσκι στο σερβίς.
Οι πράσινοι όμως άντεξαν μέχρι το 18-17, το οποίο μετατράπηκε σε 21-17 με συνεχόμενα λάθη στην επίθεση, επιτρέποντας τελικά στον ΠΑΟΚ να φτάσει στη νίκη.
«Μετά την αποχώρηση της Καλαμαριάς, ένα γεγονός που ήταν δυσάρεστο για όλους, βρεθήκαμε σε πολύ δύσκολη θέση και αυτό το παιχνίδι έπρεπε να το κερδίσουμε. Είχαμε αρκετά προβλήματα, ιδιαίτερα με τον Αρμενάκη που είχε χτυπήσει στο παιχνίδι με την Λαμία, αλλά σήμερα παίξαμε πραγματικά καλά και είναι σημαντικό ότι πήραμε μια καθαρή νίκη για πρώτη φορά φέτος. Είναι μια ανάσα αλλά δεν έχει τελειώσει τίποτα και έχουμε μπροστά μας πολύ δύσκολη συνέχεια», τόνισε ο Γιάννης Μέλκαςενώ ο Δημήτρης Καζάζης δεν έκρυψε την απογοήτευση και τον εκνευρισμό του λέγοντας: «Δεν μπήκαμε ποτέ στο ματς και έτσι όπως παίξαμε τζάμπα ήρθαμε. Στο προηγούμενο παιχνίδι είχαμε πάθος, θέληση και σήμερα δεν είχαμε τίποτα από αυτά. Κι αν θέλουμε να ανακάμψουμε βαθμολογικά θα πρέπει να τα αποκτήσουμε ξανά, γιατί είμαστε στην ουρά της βαθμολογίας και πρέπει πλέον να παίρνουμε βαθμούς σε όλα τα παιχνίδια για να ανασάνουμε».

Τα σετ: 25-22, 25-17, 25-21

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 12 (6/12 επ., 6 μπλοκ), Παπαϊακώβου 6 (6/9 επ.), Πλίκας 3, Ρομέρο 7 (7/15 επ., 39% υπ. - 28% άριστες), Μπορόβνιακ 15 (12/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ. - 50% άριστες), Αρμενάκης 13 (13/25 επ.), Παπαδημητρίου -λ 71% - 59% άριστες) / Καρασαρλίδης.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Ζουπάνης 6 (6/9 επ.), Ψάρρας 4 (2 άσοι), Κόλεφ 6 (6/28 επ., 73% υπ. - 40% άριστες), Γιοζεφάσκι 12 (10/32 επ., 2 άσοι), Στοϊκοβιτς 5 (4/18 επ., 29% υπ. - 14% άριστες), Πανταλέων 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Δαρίδης -λ 71% υπ. - 48% άριστες / Αγγελόπουλος, Ντονάς, Κοτσιλιάνος, Πρωτοψάλτης 1