Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Άρης και μάλιστα εκτός έδρας, κόντρα στην λιθουανική Ρούντουπις με 71-60 για την δεύτερη αγωνιστική του Eurocup.  Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν παρουσίασαν μεγάλες διαφορές και το σκορ δεν είχε μεγάλες διακυμάνσεις.>>>

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 12-8, ωστόσο ο Μπόγρης με lay up μείωσε στο καλάθι. Η Ρουντούπις στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Κουζμίνσκας έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 ( 14-11).

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έμεινε ο ίδιος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ με τον Τσαλδάρη και τον Μάλντροου να είναι οι βασικοί σκόρερ για τον Άρη. Στο τέλος του ημιχρόνου, η ελληνική ομάδα ήταν και πάλι 3 πόντους πίσω στο σκορ (27-24)

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε πιο δυναμικά και αφού ισοφάρησε στο 8.56" (29-29) με τρίποντο του Μάλντροου, πέρασε μπροστά στο σκορ με 5 πόντους (29-34) τρέχοντας ένα σερί 10-0 με καλάθια των Μάλντροου, Ντέιβις και Μπόγρη για το +5.

Η Λιθουανική ομάδα όμως δεν άφηνε τον Άρη να πάρει σημαντική διαφορά και με οδηγό τον Κουζμίνσκας πλησίαζε συνεχώς στο σκορ.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή όμως με τον Μάλντροου να ξεχωρίζει έφτασε και στο +9 (35-44) δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και να τελειώνει το δεκάλεπτο στο +10 (39-49).

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης συνέχισε στον ίδιο καλό ρυθμό και δεν άφηνε τους Λιθουανούς να καλύψουν την διαφορά. Με τον Τζέιμς να μοιράζει ασίστ και τον Μάλντροου να σκοράρει ο Άρης διατηρούσε την διαφορά των 10 πόντων και η Ρούντουπις δεν φαινόταν να μπορεί να τον απειλήσει.

Δεκάλεπτα: 14-11, 27-24, 39-49, 60-71