Καλύτερος ο ΠΑΟΚ, κέρδισε πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, τον Πανιώνιο. Ο δικέφαλος έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όμως η απόδοσή του έπεσε στο δεύτερο. Είχε την ατυχία να χάσει πέναλτι στα πρώτα λεπτά του αγώνα (ο Ίβιτς σούταρε στα πόδια του τερματοφύλακα που έπεφτε σωστά) αλλά την ευτυχία, στο 31, ο ίδιος παίκτης, να πεταχτεί ανάμεσα από δύο αντιπάλους αμυντικούς και με τακουνάκι να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-0. Στο δεύτερο μέρος η απόδοση του δικεφάλου έπεσε κάθετα, αλλά η γαλοπούλα είχε πέσει βαριά στους παίκτες του Πανιωνίου που έμειναν να διαμαρτύρονται για χέρι του Γκαρσία στο 88(η μπάλα χτύπησε, πράγματι, στο χέρι του μέσου του ΠΑΟΚ, αλλά ο κανονισμός ορίζει ότι για να σφυριχθεί πέναλτι πρέπει ο παίκτης να έχει πρόθεση να κόψει την πορεία της μπάλας -κανονισμό τον οποίο εξακολουθούν να αγνοούν στην πλειοψηφία τους όσοι ασχολούνται με το ποδόσφαιρο, από παίκτες και προπονητές, ως τους φιλάθλους και τους δημοσιογράφους). Ο ΠΑΟΚ, επίσης διαμαρτύρεται για τις κίτρινες που ο διαιτητής μοίρασε στους γηπεδούχους και ξέχασε να δώσει στους φιλοξενούμενους. Από τα απαράδεκτα του αγώνα τα μπουκάλια (δύο) που δέχτηκε ο Τζαβέλας του Πανιωνίου, σε εκτελέσεις κόρνερ. Το ένα τον βρήκε στην πλάτη και ο ΠΑΟΚ θα τιμωρηθεί γι αυτό.