Στην τελευταία περίοδο κρίθηκε η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με το Περιστέρι στο PAOK SPORTS ARENA, εκεί που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά που διατήρησαν ως και το φινάλε του αγώνα.

Με τη λήξη οι αποδοκιμασίες κατά της διοίκησης και των παικτών του Δικεφάλου, ήταν εντονότατες…

Ο ΠΑΟΚ άρχισε το παιχνίδι με τέσσερα εύστοχα τρίποντα ενώ με τη συμπλήρωση πέντε αγωνιστικών λεπτών προηγήθηκε με πέντε πόντους, με τον Σόρτερ να κάνει το σκορ 14-9. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο έμειναν κοντά στο σκορ, και δύο λεπτά αργότερα ο Χάτσερ με τρίποντο ισοφάρισε σε 17-17. Ο Αμερικανός έδωσε και προβάδισμα στην ομάδα του (18-19) με βολές, όμως το φινάλε τhς πρώτης περιόδου βρήκε τους δύο αντιπάλους ισόπαλους με 19-19.

Το Περιστέρι άρχισε τη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 6-0 που του έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγει με 25-19, όμως στη συνέχεια έμεινε για τρία λεπτά δίχως σκορ. Ο ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα έτρεξε σερί 8-0 ανατρέποντας το σκορ και παίρνοντας προβάδισμα με 27-25. Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Κέιν έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 32-27 όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις και με τον Σόρτερ ισοφάρισε σε 35-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Σόρτερ συνέχισε να δίνει επιθετικές λύσεις στον ΠΑΟΚ και με έξι δικούς του πόντους έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους, μπροστά στο σκορ,. με 43-40 στο 24'. Οι «κυανοκίτρινοι» βρήκαν και πάλι τον τρόπο να προσπεράσουν (45-46) και είχαν πάντα απαντήσεις όταν ο ΠΑΟΚ έπαιρνε το προβάδισμα. Μάλιστα με γκολ φάουλ του Μορεϊρά ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 52-51.

Ο ίδιος παίκτης με νέο γκολ φάουλ έκανε το 51-55 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ Χάτσερ και Βασιλόπουλος έστειλαν για πρώτη φορά τους γηπεδούχους στο +8 κάνοντας το σκορ 52-60 στο 33'. Ο ΠΑΟΚ με δύο τρίποντα των Μπεστ και Μαργαρίτη μείωσε σε 60-63 ενώ στη συνέχεια με βολές διατηρήθηκε σε αυτή την απόσταση. Το τρίποντο του Γκρέι στο 38' έκανε το σκορ 66-72 με τους γηπεδούχους να μειώνουν με το Σόρτερ σε 68-73 περίπου ένα λεπτό πριν από το τέλος. Το κλέψιμο tου Χάτσερ στα 26'' ήταν καθοριστικό καθώς σκόρερ στον αιφνιδιασμό για το 68-75 δίνοντας τη νίκη στο Περιστέρι Winmasters.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Ρετ 6, Σχίζας 5(1 τρ.), Μπράουν 12(3 τρ.), Τσόχλας, Χατζηνικόλας, Μαργαρίτης 8(1 τρ.), Μπεστ 11(2 τρ.), Ουίλιαμς 4, Σόρτερ 20 (2 τρ.), Σαρικόπουλος 2.

Περιστέρι: Μορέιρα 10, Κέιν 12, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 3, Αγραβάνης, Σαλούστρος 5 (1 τρ.), Καράμπελας, Γόντικας, Βασιλόπουλος 7 ( τρ.), Χάτσερ 15 (3 τρ.), Γκρέι 19 (1 τρ.), Μόουζες 4.