Σε ένα ντέρμπι λαθών(11-16 σχεδόν όλα στην… 3η περίοδο), ο Άρης έκανε τα λιγότερα, πήρε κεφάλι στην 3η περίοδο, φάνηκε πιο καλός στα δύσκολα και πήρε τη νίκη με 69-63, έχοντας για καλύτερο παίκτη τον… κόσμο του! Παραμένει, όμως, στο βυθό της βαθμολογίας, μαζί με τον αιώνιο αντίπαλό του.

Οι κίτρινοι μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο όπου η πίεση έκανε αισθητή την παρουσία της σε κάθε κίνηση των παικτών του Σάββα Καμπερίδη μπόρεσαν να αντιδράσουν μέσα από την άμυνα τους και την επιθετική ικανότητα του Μόρις στο σημείο όπου έκανε το σερί που του έδωσε το προβάδισμα.

Ο Ηρακλής στο πρώτο μέρος παρά την πίεση του Άρη είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο αντιμετώπισε προβλήματα ειδικά από την στιγμή που ο Χάνλαν εγκλωβίστηκε στο μαρκάρισμα των γηπεδούχων και βγήκε εκτός αγώνα. Έδειξε ότι έχει πολλή δουλειά, ακόμη, για να διεκδικήσει κάτι, πέρα από την παραμονή που, για εφέτος, έχει εξασφαλίσει.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 29-32, 51-42, 69-63.

Άρης: Μποχορίδης 16 (1 τρ.), Ντραγκίσεβιτς 10, Μόρις 9 (1 τρ.), Μπράουν 15, Μιλόσεβιτς 7, Γκεσεβίσιους 7, Σλαφτσάκης 5, Φιλιώνης, Φιτζπάτρικ.

Ηρακλής: Τέπιτς 7 (2 τρ.), Καββαδάς 10, Σούλερ 8 (1 τρ.), Ντέιβις 11 (2 τρ.), Χάνλαν 16 (2 τρ.), Μανωλόπουλος 3 (1 τρ.), Οκεαφόρ 3 (1 τρ.), Ζάρας 5 (1 τρ.), Γκάρετ, Καλαϊτζίδης.