Ο Ηρακλής ήταν ο νικητής του ντέρμπι του μπάσκετ, με τον Άρη. Οι κυανόλευκοι κέρδισαν με 64-47 και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, όπως είχε γίνει και πριν δυο μέρες, στο παιχνίδι του κυπέλλου.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο με τον Ηρακλή να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ και τον Άρη να προσπαθεί να ακολουθήσει. Από την τρίτη περίοδο, όμως, οι κιτρινόμαυροι έμειναν από δυνάμεις και φαινόταν ότι η Ηρακλής θα ήταν, εύκολα ή δύσκολα, ο νικητής.
Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Ηρακλή ήταν ο Ντάριους Γκάρετ, που τελείωσε το ματς με 17 πόντους (με 7/8 δίποντα) και 15 ριμπάουντ. Τον 29χρονο Αμερικανό σέντερ ακολούθησαν σε απόδοση ο Ολιβιέρ Χάνλαν, που σκόραρε, επίσης, 17 με 3/7 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, ο Λένζελ Σμιθ, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ και ο Τζαμάλ Σουλέρ, που σκόραρε 12 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.
Για τους φιλοξενούμενους οι 23 πόντοι και τα 7 ριμπάουντ του Τζέιλεν Μόρις δεν ήταν αρκετά για να αποτρέψουν την ήττα τους. Η εμφάνιση του Άρη προβληματίζει ιδιαίτερα για το επόμενο της χρονιάς.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 37-25, 64-49, 82-66.

Πήρε τη νίκη ο ΠΑΟΚ

Νικητής και ο ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι που έγινε στο παλατάκι με τη Λάρισα, με 87-61.
Το παιχνίδι ήταν από κακό ως πολύ κακό, με τη Λάρισα να μη βρίσκει καλάθι ούτε με... αίτηση. Χαρακτηριστικό είναι ότι, στην α περίοδο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόλις 5 πόντους!
Ο ΠΑΟΚ ξύπνησε μετά το 7ο λεπτό και χωρίς να πιάσει καμία απόδοση, προηγούνταν συνεχώς με διψήφια διαφορά πόντων. Πήρε αυτό που ήθελε εύκολα και ο Φλεβαράκης θα ΄χει, πλέον, το χρόνο που θέλει και ξεκούραστους παίκτες, για να μοντάρει την ομάδα του.
Οι Θεσσαλοί έδειξαν πρώτοι υποψήφιοι για υποβιβασμό.
O Δικέφαλος έφθασε στη νίκη έχοντας ως κορυφαίους τους Σμιθ με 24 πόντους (τους 22 στο δεύτερο ημίχρονο), Νόουλς (13π, 10ρ.) και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (47-32). Για τη Λάρισα προσπάθησαν ο Μπερχανεμέσκελ με 22 πόντους και ο Παρκς με 14 και πέντε ριμπάουντ.
Στο γήπεδο οι ελάχιστοι φίλαθλοι άπλωσαν πανό με τα έξι Αετόπουλα που έφυγαν στα Τέμπη, στο φρικτό τροχαίο.
Τα δεκάλεπτα: 19-5, 39-22, 62-43, 87-61.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια είχαμε Πανιώνιος - Ήφαιστος Λήμνου 69-83, Προμηθέας - Ιωνικός 87-80 και Ρέθυμνο - Περιστέρι 60-79.