Ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα με 3-0 τη Νόρντζελαντ στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι της προετοιμασίας του στην Ολλανδία.

Ο Άκπομ άνοιξε το σκορ για τον Δικέφαλο του Βορρά στο 7ο λεπτό, ο νεαρός Γαϊτανίδης πέτυχε το δεύτερο εντυπωσιακό γκολ στο 65΄ και ο Ζαμπά διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 72ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης.

Ο Αμπέλ Φερέιρα είχε την ευκαιρία να κάνει εκ νέου δοκιμές και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας της προετοιμασίας, ενώ πήρε και την πρώτη του νίκη ως κόουτς του ΠΑΟΚ, μετά την ήττα στο φιλικό με την Άλκμααρ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος αγωνίστηκαν οι: Πασχαλάκης, Δεληγιαννίδης (λ. τρ. 28' Μάτος), Μιχάι, Κρέσπο, Ροντρίγκο, Κάτσε, Μίσιτς, Λημνιός, Ενρίκε, Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Μελίσσας, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον (75' Χατζηϊσαΐας), Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Ντόουγκλας, Ζαμπά, Στοχ, Γαϊτανίδης (81' Λάμπρου), Πέλκας (81' Σφιντέρσκι).

Νόρτζελαντ: Λάρσεν (70΄Γένσεν), Ρίγκααρντ, Ντονιόχ (46 Σανίχ), Ράσμουσεν, Ογκίστ, Κρίστενσεν, Ντάμσγκααρντ (25′ Άντερσεν), Μουμίν, Ατάνγκα, Φράνσις (85' Ντιομαντέ) και Γένσεν.