Στην τελευταία του συμμετοχή σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων ο Γιάννης Σγουρόπουλος έδειξε και στο Μπέντιγκο της Αυστραλίας την τεράστια κλάση του κι έχασε πραγματικά στις λεπτομέρειες δύο καλές ευκαιρίες για υψηλό πλασάρισμα.

Στη 16άδα του απλού κάμφθηκε με 4-3 σετ από τον παγκόσμιο πρωταθλητή του ομαδικού, τον Κινέζο Σου Γινγκμπίν, δεχόμενος ανατροπή από 3-1! Στον αντίστοιχο γύρο του διπλού μικτού με τη Σέρβα συμπαίκτριά του Σαμπίνα Σουργιάν έχασαν συνολικά πέντε ματς πόιντς και τελικά τον αγώνα με 3-2 σετ από τους Ρώσους Βλαντιμίρ Σιντορένκο/Μαρία Ταϊλάκοβα!

Καθώς αφήνει την κατηγορία των νέων, ο Σγουρόπουλος, κατέστησε σαφές -ειδικά με το παιχνίδι του απέναντι στον εκπρόσωπο της παντοδύναμης Κίνας- ότι άξιζε υψηλή θέση, επιβεβαίωσε τις μεγάλες του δυνατότητες σε παγκόσμιο επίπεδο και υπογράμμισε την καλή προοπτική για την κατηγορία των ανδρών.