Ο ΠΑΟΚ έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς επικράτησε του Κολοσσού στο Βενετόκελιο με 79-76 έχοντας σε σπουδαία ημέρα τον Φιλ Γκος (18 πόντοι). O "Δικέφαλος" έχοντας... φόρα από την "άλωση" του Αλεξανδρείου" πέρασε από την Ρόδο κι έκανε ένα σημαντικό βήμα για να βρεθεί στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη για τους ασπρόμαυρους, οι οποίοι φαίνεται πως βρίσκουν τη φόρμα τους την κατάλληλη στιγμή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και γρήγορα ξέφυγαν με +7 (13-6). Ωστόσο, οι ασπρομαυροι βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια και μείωσαν στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου στο -3 (20-17). Με τον ΠΑΟΚ να κρατα ανοικτή γραμμή από τα 6.75 και στη δεύτερη περίοδο, δεν άργησε να ερθει η ισοφαριση , ενώ με τρίποντο του Γκος ο ΠΑΟΚ πηρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (36-39).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο (57-56) και οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να ελέγχουν τον ρυθμό, όταν προηγήθηκαν στο 35΄ με 66-62, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με σερί 0-9 προηγήθηκε και πάλι στο 37΄ με 66-71. Ο Κολοσσός προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά οι Θεσσαλονικείς έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού, βασιζόμενοι σε άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 36-39, 57-56, 76-79

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (3), Σχίζας 11 (1), Μπρέι 18 (3), Ράιτ 4, Γιανγκ 13, Τζόουνς 9, Γεωργαλλής 5 (1), Σταμάτης, Παπαδάκης, Ουέαρ 5 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χαραλαμπόπουλος 6, Κατσίβελης 4 (1), Τζάκσον, Γκος 18 (4), Πέτεγουεϊ 5 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Κρούμπαλι 4, Κόνιαρης 7 (1), Μαργαρίτης 9, Ζάρας 14 (3).