Κυριακή, 9 Απριλίου 2017._

Σοβαρός και συγκροτημένος ο Άρης, σαφώς καλύτερος από τον αντίπαλό του, κέρδισε με 3-0 (κι εύκολα) την Καλλιθέα και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Για τους κιτρινόμαυρους το σημερινό απόγευμα έδωσε τα... μισά: Τους τρεις βαθμούς. Δυστυχώς για την ομάδα της Θεσσαλονίκης και οι άλλοι διεκδικητές του πρωταθλήματος, Λαμία και Απόλλων Σμύρνης, κέρδισαν στους δικούς τους αγώνες κι έτσι δεν είχαμε μεταβολή στην κορυφή.

Μάλιστα, η Λαμία κέρδισε με... πέναλτι που εκτελέστηκε δύο φορές (την πρώτη απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναιγιάλειου), ενώ ο παίκτης που έκανε το πέναλτι έγινε αλλαγή μέσα σε λίγα λεπτά, καθώς τον... αποπήραν οι συμπαίκτες του.

Στο Κλ. Βικελίδης, τώρα, οι παίκτες του Νίκου Κωστενόγλου ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 8ο λεπτό «άγγιξαν» το γκολ, αλλά ο Μιχελής απομάκρυνε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Σόουζα.

Ωστόσο, ότι δεν έγινε στο 8’ έγινε ένα λεπτό μετά, όταν ο Ντούνης με πλασέ έγραψε το 1-0, με τον Έλληνα εξτρέμ να αφιερώνει το γκολ στον άτυχο Δημήτρη Ανάκογλου, σηκώνοντας ψηλά τη φανέλα του συμπαίκτη του.

Το τέρμα απελευθέρωσε τους γηπεδούχους, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαχναν το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» τη νίκη.

Ο Άρης έδειχνε ανεβασμένος και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με στόχο να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Στο 49’ ο Τάτος με ωραίο σουτ τράνταξε το δοκάρι της Καλλιθέας και στο 54’ οι «κίτρινοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους με πλασέ του Τζανακάκη.

Από κει και πέρα το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να ψάχνουν και άλλα τέρματα για να ικανοποιήσουν τον κόσμο τους.

Ότι δεν κατάφερε ο Πίτου Γκαρσία στο 71’ το κατάφερε ο Ούγκο Σόουζα στο 78’, με τον Βραζιλιάνο μπακ να γράφει το 3-0 με κοντινή προβολή που ήταν και το τελικό σκορ.

Γκολ: 9' Ντούνης, 54' Τζανακάκης, 78' Ούγκο Σόουζα

Άρης (Ν. Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Μπούρμπος, Ταυλαρίδης, Σόουζα, Πίτου Γκαρσία, Ρόβας, Ντούνης, Τάτος (57΄Μιλούνοβιτς), Παυλίδης (76΄Μακουτά), Ίλιτς (57΄Καπνίδης)

Καλλιθέα (Σ. Σταθόπουλος): Μιχελής, Λεβέντης, Σταματόπουλος, Πάτας, Ντιακιτέ, Σταματάκος, Καντέ (54΄Γκίνη), Τσίπρας, Μπέλης (67΄Ταμπάκης), Συριόπουλος, Ολιβέιρα

Τα υπόλοιπα παιχνίδια

Ο πρωτοπόρος Απόλλων Σμύρνης ζορίστηκε απέναντι στον σκληροτράχηλο Κισσαμικό, αλλά τελικά ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος, που είχε περάσει ως αλλαγή, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με σουτ στο 74ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα

Σάββατο (8/4)
ΟΦΗ – Αγροτικός Αστέρας 4-0 (4′, 42′ Πάγκαλος, 18′ Μάνος, 19′ Μητρόπουλος)

Κυριακή (9/4)
Λαμία – Παναιγιάλειος 1-0 (40′ πεν. Βασιλόγιαννης)
Απόλλων Σμύρνης – Κισσαμικός 1-0 (74′ Διαμαντόπουλος)
Άρης – Καλλιθέα 3-0 (8′ Ντούνης, 52′ Τζανακάκης, 77′ Ούγκο Σόουζα)
Τρίκαλα – Σπάρτη 1-0 (17′ Κουσκουνάς)
Πανελευσινιακός – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0 (8′ Τσούπρος)
Καλλονή – Αγινιακός 1-3 (10′ Ζουλιώτης – 2′ Ζγκούρη, 4′ Τσολακίδης, 87′ Μπουρντουζάν)
Αχαρναϊκός – Πανσερραϊκός 2-1 (28′ Πλαβούκος, 82′ Τζέφερσον – 91′ Ρούτσης)
ΑΟΧ – Πανθρακικός (3-0 α.α.)