Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο βρέθηκε να χάνει με διψήφιες διαφορές, τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε στο Λαύριο, έκανε το 2-0 στη σειρά, επικρατώντας με 78-68 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των play off της Basket League, εκεί όπου τον περιμένει ο Άρης.

Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει το προσεχές Σάββατο στο Nick Galis Hall, σε ώρα που θα οριστεί προσεχώς.

Το Λαύριο μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενο και το νωθρό ξεκίνημα του Δικεφάλου κι έτσι το σκορ εκτοξεύτηκε στο 23-9 μόλις στο 9′ με τον Γκρέι να είναι ο ηγέτης των γηπεδούχων, μέχρι και το ημίχρονο όπου και το Λαύριο παρέμενε μπροστά στο σκορ (39-34).

Ο ΠΑΟΚ είχε βγάλει αντίδραση (πήρε με 19-14 το δεύτερο δεκάλεπτο) που συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο (οι ασπρόμαυροι προηγήθηκαν με 62-56 στο 30′) και ολοκληρώθηκε στην τελευταία περίοδο με εμφατικό τρόπο. Καθώς εκεί η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν για σεμινάριο, το Λαύριο  σε επτάμισι περίπου λεπτά σημείωσε μόλις δύο καλάθια και το επιμέρους σκορ (14-4) έφερε τον Δικέφαλο στο άνετο +16 (76-60) και την εξασφάλιση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 39-32, 56-62, 68-78

Λαύριο (X. Σερέλης): Χάμιλτον 11 (2), Αθανασούλας 3, Κακλαμανάκης 2, Μπολντς 5, Νίξον 11 (2), Σάμλερ 2, Εβανς 8, Γκρέι 19 (2), Στεφανίδης, Περράκης 5 (1), Γιαννακόπουλος 2

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Σόμπεϊ 13 (2), Κόνιαρης 7 (1), Πέινερς 12 (2), Κλάντον 15, Μαργαρίτης 10, Χρυσικόπουλος 3, Τσόχλας, ΜακΦάντεν 5 (1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Ασκα 13