Κυριακή, 12/3/2017._

Η Κέρκυρα νίκησε 1-0 την Ξάνθη στο νησί των Φαιάκων κι έμεινε πιστή στην παράδοση που έχει δημιουργήσει και τη θέλει αήττητη στην έδρα της από την ομάδα της Θράκης, σε όσες συναντήσεις έχουν διεξαχθεί εκεί.

Το παιχνίδι κρίθηκε, σε μεγάλο βαθμό, από την αριθμητική υπεροπλία που αποκόμισαν οι γηπεδούχοι μετά την αποβολή του Γουάλας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με απευθείας κόκκινη κάρτα, για (ακούσιο) επικίνδυνο παιχνίδι στον Γεωργίου.

Αυτή ήταν άλλωστε η μοναδική φάση που έμεινε στη μνήμη από το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, με τα πολλά φάουλ και τα συνεχή λάθη από τους δύο αντίπαλους.

ΣΚΟΡΕΡ: 66' Ντιόγκο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 4' Ντιόγκο, 17' Νίκιτς, 46' Τουράμ-23' Γουάλας, 27' Λισγάρας, 90+2' Πιτσέλι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 45+1' Γουάλας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καραντώνης (Ημαθίας)

ΑΟΚ (Μ. Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Ντιμιτρόφσκι, Βενέτης, Ζ. Ντιόγκο, Σιόντης, Νίκιτς (62' Ντουαλά) Γεωργίου (46' λ.τρ. Κόντος), Επστάιν, Τουράμ, Φ. Ντιόγκο (85' Σπίνουλας)

Ξάνθη (Ρ. Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης (61' Λάζιτς), Γιουνές, Βασιλακάκης, Γουάλας, Φλίσκας, Λουσέρο (74' Πιτσέλι) Λισγάρας, Καμαρά (46' Σιλά)