Σάββατο, 11/3/2017._

Ο Άρης τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Δόξα Λευκάδας, στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στο τρίτο δεκάλεπτο, “γύρισε” το ματς και κατάφερε τελικά να πετύχει την έβδομη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του με 78-70.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης της 21ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος, οι «κίτρινοι» βρέθηκαν πίσω με διαφορά δέκα πόντων, όταν οι ουραγοί της Basket League προηγήθηκαν με 29-19 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Στη συνέχεια, το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη μείωσε τη διαφορά και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα έφτασε στο +12, όταν μπήκε μπροστά με 62-50 ύστερα από επιμέρους σκορ 19-5. Στην τελευταία περίοδο, η Δόξα μείωσε τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους, όταν βρέθηκε πίσω με 70-64, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά το φαβορί του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 65-52, 78-70.

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 1, Ξανθόπουλος 3, Φλιώνης 7 (1), Τσαϊρέλης 6 (1), Τζένκινς 8 (2), Κάμινγκς 10 (1), Ζάρας 8 (1), Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ 5, Γιάνκοβιτς 10 (2), Καββαδάς 20.

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Μάρας 16, Πεταλωτής, Σκοτ 8, Άμποτ 5 (1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 1, Ταπούτος 3, Ψαθάς 4, Ντόμπλας 7, Τσαλδάρης 7 (2), Χάρις 17 (1).