Σάββατο, 11/3/2017._

Λίγο το ότι ο ΠΑΟΚ είναι, εφέτος, ομάδα - ακορντεόν (ανοίγει τις διαφορές και μετά τις κλείνει, ή το αντίθετο), λίγο το ότι ταξίδεψε από Τενερίφη και μετά πήγε Κρήτη, λίγο η αρρώστια της αστοχίας, έφθασε στην πηγή, αλλά νερό δεν ήπιε.

Το Ρέθυμνο είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως είδε τον ΠΑΟΚ να ροκανίζει τη διαφορά και με τον Κλάντον σημείο αναφοράς. Κι ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (68-70), οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ανέτρεψαν την κατάσταση και με τρίποντη... βόμβα του Άρνολντ πανηγύρισαν σπουδαία νίκη με 73-70.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», με ένα ταξίδι 18 ωρών στην... πλάτη του από την Τενερίφη, κατάφερε να επιστρέψει από το -14 (29-15, 11'), και παρά την αστοχία (4/15τρ.) έφτασε ένα βήμα πριν από το καλό αποτέλεσμα, το οποίο τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες:

Ένα λεπτό πριν το φινάλε, οι διαιτητές μέτρησαν το καλάθι του Τάλτον που ισοφάριζε (70-70), μετά από κόψιμο του Σομπέι, καθώς θεώρησαν πως η μπάλα είχε πάρει πορεία προς τα κάτω. Στην πορεία ο Τάλτον αστόχησε σε σουτ, μάζεψε ο Άρνολντ και χωρίς να το πολυσκεφτεί σούταρε για τρεις, για να βάλει ένα όμορφο τρίποντο, τρία δεύτερα πριν το φινάλε. Ο ΠΑΟΚ που είχε την τελευταία επίθεση κάλεσε τάιμ άουτ, στη συνέχεια ο Σομπέι έκανε λάθος, για να πάει η μπάλα στο Ρέθυμνο και να λήξει ο αγώνας.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 39-37, 58-57, 73-70.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας 2, Ραζής, Χριστοδούλου, Άρνολντ 16 (2), Φιτζπάτρικ 13 (2), Σάφτενααρ 9, Τάλτον 16 (1), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 11 (2), Λέμον Τζούνιορ 6.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπι 14 (1), Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης 11 (1), ΜακΦάντεν 8, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης 2, Πέινερς 9 (1), Κλάντον 13.