Δύσκολο μεν, αλλά νικηφόρο το απόγευμα για τον Δικέφαλο

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, 15/2/2017._

O ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε κόντρα στο Λαύριο αλλά τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 85-80 και επέστρεψε στις νίκες μετά από την ήττα από τον Απόλλωνα.

Κορυφαίος του «Δικεφάλου» ήταν ο Τζόρνταν Σάιμπερτ. Ο Αμερικανός ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 21 πόντους και έδωσε πολλές «ανάσες» στον ΠΑΟΚ, όταν το Λαύριο ήταν μπροστά στο σκορ.

Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» πήγαν στο 10-8, ενώ οι αντίπαλοί τους «υποχώρησαν» στο 7-11.

Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με ένα καλάθι του Ashley Hamilton προηγήθηκε με 4-12, 5΄52΄΄ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα καλάθι του Keith Clanton μετά από ασίστ του Jordan Sibert ισοφάρισε σε 14-14. Το πρώτο δεκάλεπτο πάντως, ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 6 πόντων (17-23).

Το Λαύριο ήταν καλύτερο και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, καθώς με ένα τρίποντο του Μανώλη Περράκη προηγήθηκε με 24-36 (15΄). Ο Σούλης Μαρκόπουλος χαμήλωσε το σχήμα της ομάδας, προκειμένου να πιέσει σε όλο το γήπεδο και έτσι ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 36-38, με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Με ένα γρήγορο 5-0 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, το Λαύριο προηγήθηκε με 36-43, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και με 2 εύστοχες βολές του Βαγγέλη Μαργαρίτη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (52-50), στο 26΄. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και κράτησαν το προβάδισμα και μετά το τέλος της τρίτης περιόδου (62-63).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το τέταρτο δεκάλεπτο και με 5 συνεχόμενους πόντους του Jordan Sibert προηγήθηκε με 73-68, 5΄11΄΄ πριν το τέλος. Το Λαύριο ισοφάρισε σε 73-73, αλλά με ένα σερί 8-0, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 81-73, 2΄54΄΄ πριν τη λήξη.  Με ένα καλάθι του Sean Evans, το Λαύριο μείωσε σε 82-79, 1΄25΄΄ πριν το τέλος, ενώ μία βολή του Demarius Bolds διαμόρφωσε το 82-80. Ένα καλάθι του Thaddus McFadden και μία εύστοχη βολή του Zanis Peiners στο τελευταίο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 85-80 υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος πανηγύρισε την 10ηνίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Jordan Sibert με 21 πόντους, ενώ ο Thaddus McFadden είχε 16. Ο Keith Clanton τελείωσε άλλον έναν αγώνα με double double, έχοντας 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα Δεκάλεπτα: 17-23, 36-38, 62-63, 85-80.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Μαργαρίτης 9 (1), McFadden 16 (1), Miljenovic, Γλυνιαδάκης, Sibert 21 (4), Peiners 12 (2), Clanton 15

Λαύριο: Nixon 17 (1), Hamilton 4, Punter 7 (1), Evans 8, Gray 17 (3), Στεφανίδης 6 (2), Αθανασούλας 4, Περράκης 6 (2), Γιαννακόπουλος 1, Κακλαμανάκης 3, Bolds 7