ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, 26/12/2016._ Σε ελληνικά χέρια άφησε την τύχη του ο Άρης και είδε φως…

Με τον Ζάρα και τον Ξανθόπουλο να πυροβολούν, τον Καββαδά να φτάνει τους 20π μόνο με εύστοχες προσπάθειες, και τους Τζένκινς (17 λεπτά) και Μπάκνερ (9 λεπτά), να παρακολουθούν, ο Άρης κέρδισε εύκολα το Λαύριο στο Αλεξάνδρειο.

Oι δύο ομάδες πέτυχαν από 11 τρίποντα, αλλά ο Άρης κέρδισε κατά κράτος τα ριμπάουντ (35-22) και ήταν… εκπληκτικά εύστοχος στα σουτ δύο πόντων (21/29).

Στο τέλος οι φίλαθλοι φώναζαν για 100άρα, αλλά ο Πρίφτης έδωσε εντολή να μη γίνει η επίθεση και το δικαιολόγησε απολύτως: «Είμαι εναντίον αυτής της κίνησης, δεν χωράει συζήτηση, είναι στο πλαίσιο της σοβαρότητητας και του σεβασμού απέναντι στον αντίπαλο. Δεν αλλάζει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα και την εικόνα μας. Δεν είχα δίλημμα. Τι σημαίνει το 100; Και να το πω και αλλιώς. Γιατί να δώσω κίνητρο στον αντίπαλο για μια χαζή κίνηση ενόψει του αγώνα στον β’ γύρο;».

Δεκάλεπτα : 24-19, 50-35, 72-59, 98-77.

Άρης: Ξανθόπουλος 9(3), Τζένκινς, Κάμινγκς 17(2), Καββαδάς 20(9/9 διπ., 9/9 β, , Ντραγκίσεβιτς 14(2), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 3, Ζάρας 17(4), Σίμτσακ 5, Μπάκνερ 2, Γιάνκοβιτς 9.

Λαύριο: Χάμιλτον 11(1), Γκρέι 14(4), Στεφανίδης 10(2), Κοκ, Μπολντς 15(2), Σέλτον 4, Πάντερ 13(2), Αθανασούλας 2, Περάκης 5, Κακλαμανάκης 3.