Οι Κενυάτες δρομείς κυριάρχησαν στον 11ο Διεθνή Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος», καθώς η πρώτη τριάδα στους Άνδρες αλλά και η νικήτρια στις Γυναίκες προέκυψε από αθλητές της αφρικανικής χώρας, ενώ το ίδιο συνέβη και στο δρόμο των 10 χιλιομέτρων.

Στον Μαραθώνιο πρώτευσε ο Άμπελ Κίμπετ Ροπ με επίδοση 2 ώρες 17΄41΄΄, μπροστά από τους Σίλας Κιπρόνο Τόο (2:17΄54΄΄) και Μόουζες Κιπρούτο Κιμπίρε (2:18΄10΄΄), με πρώτο Έλληνα και πέμπτο στην τελική κατάταξη τον Κώστα Ρήγα (2:29΄49΄΄).

Στις Γυναίκες πρώτη έφτασε στον τερματισμό η Έλεν Τζεπκοσγκέι Κιμούτα με χρόνο 2 ώρες 41΄50΄΄, ενώ δεύτερη ήταν Μαρία Βράιτς από την Κροατία (2:52΄29΄΄) και τρίτη η Ρουμάνα Μαρία Μαγκνταλ Λούκα (2:58΄42΄΄).

Στα 10 χλμ. πρώτος στους Άνδρες ήταν ο Κενυάτης Τζόελ Μάινα Μουάνγκι, με χρόνο 30΄19΄΄, ενώ στη δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν, αντίστοιχα, οι Ρώσοι Ισκαντέρ Ιαντγκάροφ (30΄42΄΄) και Πάβελ Αντίσκιν (31΄04΄΄).

Στο ίδιο αγώνισμα στις Γυναίκες, πρώτευσε η Ουγγαρέζα Ζίρα Κάτσερ με χρόνο 37΄01΄΄, δεύτερη θέση ήταν η Ρωσίδα Ντάρια Τσουντάικινα (37΄06΄΄) και τρίτη η Βασιλική Καραγεωργάκη (37΄59΄΄).