[ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ 2][bleft]

Ακόμη δεν ξεκόλλησε ο Ηρακλής...



Η νίκη του Ηρακλή με έναν πόντο επί της Λιβαδειάς για την Α2 δεν βοήθησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να "¨ξεκολλήσει" από την επικίνδυνη ζώνη.


Κέρδισε και ο Δούκας τον Προμηθέα Πατρών κι έτσι ο Ηρακλής χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη και στο επο΄μενο παιχνίδι.

Το Περιστέρι επικράτησε 94-90 του Φάρου μετά από δύο παρατάσεις και η Κύμη που νίκησε 77-73 τον Πανερυθραϊκό πλησίασε στον ένα βαθμό τους πρωτοπόρους μετά από 25 αγωνιστικές στην Α2. 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: 

Περιστέρι-Φάρος Κερατσινίου 94-90 (κ.α. 71-71, α' πρτ. 84-84)
Διαιτητές: Σώμος-Μπίκας-Θεοδωρόπουλος (Ορφανός)
Δεκάλεπτα: 19-17, 36-39, 51-51, 71-71, 84-84 (α’ πρτ.), 94-90 (β’ πρτ.) 
Περιστέρι (Καραγιάννης): Λάκκας 24, Γοργόνης 5, Πολυτάρχου 19, Παπαντωνάκος, Σκουλίδας 1, Ψαρόπουλος 9, Κατιάκος 17, Γκίλκριστ 9.
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Παπαδόπουλος, Παπαμακάριος 16, Καράμπουλας 19, Μπατής 2, Πετροδημόπουλος 7, Λιακόπουλος 18, Αγγελόπουλος 6, Κομποδιέτας 4, Σκορδίλης 7, Κατούφας 11, Κακιούζης.

Δούκας-Προμηθέας Πατρών (κεκλεισμένων των θυρών) 71-63
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Τζαφλέρης-Παγώνης (Μουζάκης Στ.)
Δεκάλεπτα: 15-20, 40-31, 52-44, 71-63.
Δούκας (Συμεωνίδης): Τζόρτζεβιτς 15, Καυκής 12, Μιχάλογλου 8, Κουκάς 6, Μαστόρος, Σπυρόπουλος 6, Καραμπάτσος, Κυρίτσης 11, Παύλος 6, Αγραβάνης, Μολφέτας 7, Μιλεντίγεβιτς.
Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Νοέας 2, Κουμπούρας 2, Γιαννικόπουλος, Χαμηλός, Πέττας 19, Γερομιχαλός 3, Μαναβόπουλος 2, Πέτροβιτς 10, Τσάμης 5, Αλίχοντζιτς 18, Σκούφης 2.

Δόξα Λευκάδας-Μαχητές Δόξας Πεύκων 74-57
Διαιτητές: Διαμαντής-Βαρδάλος-Δημόπουλος (Κανελλόπουλος)
Δεκάλεπτα: 22-20, 38-34, 57-47, 74-57.
Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Βαγενάς 3, Τραϊανός 8, Καρύδας 18, Πετρόπουλος 4, Χρυσόπουλος 2, Μανούσος 8, Κανονίδης 10, Κέντζο 2, Πεταλωτής 3, Τσαλδάρης 16, Γεωργάκης.
Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος, Μπουρδάνος 1, Χονδρογιάννης, Γερομιχαλός 9, Ελευθεριάδης 5, Μαυρογιάννης 4, Θωμαΐδης, Τοπάλης 5, Γράβας 6, Μάρουσιτς 10, Θόρστεϊνσον 17, Αζίζης.

Ευρώπη Πευκοχωρίου-Φίλιππος Βέροιας 103-88
Διαιτητές: Γεωργιάδης-Τζίμα-Τζιοπάνος Ν. (Θωμόπουλος)
Δεκάλεπτα: 30-11, 59-37, 79-57, 103-88.
Πευκοχώρι (Πλατής, Ντολόπουλος): Αμπατζίδης 3, Μάρτζος 22, Ονάσογλου 5, Τέρπος, Αράπης, Νίκολιτς 23, Θεοδωράκος 13, Ζώτος 11, Κιγμέτολγου 14, Συμεωνίδης 12.
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόζιος 2, Δεληγεώργης 14, Ότοβιτς 6, Ναούμης 19, Κασαμπαλής 14, Σαμαράς 6, Τριχόπουλος 23, Οικονομόπουλος 4.

Ψυχικό-Εθνικός 68-67
Διαιτητές: Μάνος-Ανδρικόπουλος-Παυλόπουλος (Κορασίδης)
Δεκάλεπτα: 20-23, 32-41, 53-51, 68-67.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 15, Ντ. Αχής 6, Στέβοβιτς, Παπανικολάου 2, Δημάκος 13, Π. Αχής, Αγγελακόπουλος 4, Μελισσαράτος 18, Τσιώκος.
Εθνικός (Λιόγας): Μάντζαρης 5, Τζόλος 7, Τότσιος 8, Βασιλόπουλος 17, Βουγιούκας, Παλαιοχωρίτης, Ράπτης 8, Γκιζόγιαννης 14, Λάτοβιτς 3, Μαγκουνής 2, Τζιάλλας 3, Ψυλέας.

Ηρακλής-Λιβαδειά 65-64
Διαιτητές: Παφίλης-Ξενικάκης-Πιτσίλκας Β. (Αστρεινίδης)
Δεκάλεπτα: 15-16, 27-34, 49-49, 65-64.
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Χείλαρης 4, Μουρατίδης 3, Γ. Αποστολίδης 21, Γκιουλέκας 6, Καραγκιολίδης 4, Κοθράς 5, Α. Αποστολίδης 2, Μπένας 10, Δέσπος 10.
Λιβαδειά (Σταθούλης): Ντακούλιας 12, Τερματζίδης, Χάλαρης 4, Γκαγκαλούδης 15, Μαράντος 2, Μαχαίρας 2, Σταύρου, Καλαμπάκας 15, Δημητριάδης 14.

Κύμη-Πανερυθραϊκός 77-73
Διαιτητές: Κατραχούρας-Μαλαμάς-Χαλαμπαλάκης (Σταμάτης Φ.)
Δεκάλεπτα: 15-16, 32-36, 56-56, 77-73.
Κύμη (Μπρατσιάκος): Ψαθάς 5, Μιλόσεβιτς 11, Κακιούζης 15, Παπαντωνίου 4, Καρινιάουσκας 2, Κατράνας, Σιγκούνας 17, Γκιζόγιαννης 16, Κωνσταντακόπουλος 2, Σκουλούδης 1, Λόλας 4.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 7, Μπάρδας 5, Καλλιανιώτης 11, Πρίτσος 9, Γεωργοπαπαδάκος 13, Προδρόμου 2, Γιαουρτόγλου 13, Σολωμός 6, Αντωνίου 3, Γκαϊντάσοφ 4.

Ρεπό: Παγκράτι 

Βαθμολογία
1. Φάρος Κερατσινίου 43 (19-5)
————————————
2. Κύμη 42 (19-4)
3. Εθνικός 41 (17-7)
4. Προμηθέας Πατρών 38 (15-8)
5. Δόξα Λευκάδας 37 (14-9)
———————————
6. Παγκράτι 35 (12-11)
7. Λιβαδειά 34 (11-12)
8. Ψυχικό 34 (11-12)
9. Δούκας 34 (11-12)
————————————
10. Ηρακλής 33 (10-13)
11. Μαχητές Δόξας Πεύκων 32 (9-14)
12. Πανερυθραϊκός 32 (9-14)
13. Περιστέρι 30 (7-16)
————————————–
14. Φίλιππος Βέροιας 29 (5-19)
15. Πευκοχώρι 28 (5-18)

Επόμενη αγωνιστική (26η, 23/4)

  • Προμηθέας Πατρών-Περιστέρι
  • Μαχητές Δόξας Πεύκων-Δούκας 
  • Φίλιππος Βέροιας-Δόξα Λευκάδας
  • Πανερυθραϊκός-Ευρώπη Πευκοχωρίου
  • Φάρος Κερατσινίου-Ψυχικό 
  • Παγκράτι-Ηρακλής 
  • Λιβαδειά-Κύμη

Ρεπό: Εθνικός 

*Υπενθυμίζεται πως ο πρώτος της κανονικής περιόδου εξασφαλίζει απευθείας την άνοδο στην Α1 Ανδρών, ενώ οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 2-5 θα παίξουν playoffs (2-5, 1-4 και οι νικητές μεταξύ τους, με σειρές να κρίνονται στις τρεις νίκες αλλά μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) για το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου. 

Σε ό,τι αφορά στη μάχη της παραμονής, ο 14ος και ο 15ος της κατάταξης υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική Ανδρών, ενώ οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13 θα παίξουν play out (10-13, 11-12, με τους νικητές να κρίνονται στις τρεις νίκες αλλά μεταφέροντας τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου) και οι ηττημένοι θα υποβιβαστούν. 
Post A Comment
  • Blogger Comment using Blogger
  • Facebook Comment using Facebook
  • Disqus Comment using Disqus

Δεν υπάρχουν σχόλια :


ΠΟΛΙΤΙΚΗ

[Πολιτική][twocolumns]

SPORTS

[Αθλητικά][bleft]

ΕΓΚΛΗΜΑ

[Αστυνομικά][threecolumns]

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

[Φωτορεπορτάζ][bleft]

ΥΓΕΙΑ

[Υγεία][threecolumns]