Για περίπου 35 λεπτά ο Άρης έβρισκε απέναντί του μία ανταγωνιστική Κηφισιά. Ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο, με ένα καταιγισμό τριπόντων κι εκπληκτική άμυνα,
η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε με 78-60 κι έκανε το 1-0 στην πρεμιέρα των play off της Basketleague.

Η Κηφισιά πραγματοποίησε εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο. Ναι μεν το σκορ ήταν ισορροπημένο μέχρι και δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου (11-11) όμως η ομάδα των Βορείων προαστίων, με ένα επιμέρους 2-9 και τρίποντες… βόμβες του Λεωνίδα Κασελάκη, πέρασε μπροστά με 7 πόντους  μόλις οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους (13-20).

Στην επόμενη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Άρης μπήκε ξανά στη ροή του αγώνα και κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του. Ακριβώς στα μισά της περιόδου πέρασε μπροστά με 1 πόντο (25-24) έπειτα από καλάθι του Ουότερς. Στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 5 (33-28), όμως ένα γρήγορο 0-5 της ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, της έδωσε το προβάδισμα με 33-35 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα της επανάληψης δεν άλλαξε και πολλά πράγματα. Η Κηφισιά έκανε μια μικρή προσπάθεια να ξεφύγει στο σκορ, όμως ο Άρης ήταν πιο… έτοιμος. Μάλιστα, φτασε τη διαφορά στο +8 (52-44) στα 3 λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Πάντως δεν κατάφερε να ανεβάσει παραπάνω τον… πήχη αφού το επιμέρους 19-13 τον έφερε μπροστά με 52-48 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε χαρακτήρα ντέρμπι μέχρι τα μισά του (59-53). Η Κηφισιά είχε… σωπάσει έξω από τα 6.75 και ο Άρης βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει αρκετά. Με επιμέρους 11-3 πέρασε μπροστά με 15 (70-55) στα 02:15 πριν το τέλος. Εν τέλει, κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του μέχρι το τέλος του αγώνα, κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά (78-60).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 33-35, 52-48, 78-60.

Άρης (Πρίφτης): Ουάιτ 13 (1τρ, 8ρ), Ουότερς 18 (4), Χάγκινς 2, Μούρτος 3 (1), ΜακΝιλ 15 (3τρ, 8ρ, 7α), Ξανθόπουλος 5 (1), Δήμας 3 (1), Πελεκάνος, Ζάρας 3 (1), Κοέν 6 (6ρ), Σίμτσακ 10 (10ρ).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 14 (2τρ, 7ρ), Χογκ 14 (8ρ),  Γλυνιαδάκης 10 (6ρ), ΧΧατζηνικόλας, Γκίκας 10 (3), Χρυσικόπουλος 2, Σμιθ 6, Ελ-Αμίν, Σπυριδωνίδης.