Μετά από σκληρή μάχη που κρίθηκε από τα σερβίς του Χιμένες και το μπλοκ του Σαφράνοβιτς στον Πρωτοψάλτη ο ΠΑΟΚ νίκησε τον μαχητικό Παναθηναϊκό με 3-1 σετ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των νικών στους ημιτελικούς.

Ο Δικέφαλος μπήκε ορμητικά, πήρε το πρώτο σετ, αλλά στο δεύτερο βραχυκυκλώθηκε όπως στο παιχνίδι της Μεγάλης Τρίτης. Στο τρίτο σετ, όμως, αναστήθηκε γρήγορα-γρήγορα, έβγαλε κρίσιμες φάσεις και πάνω στον φιλέ και πήρε τη νίκη.

Άδικη η γκρίνια του προπονητή του Παναθηναϊκού, αφού ήταν σαφές πως στις κρίσιμες φάσεις οι διαιτητές, τελικά, σφύριξαν σωστά...

Οι επόμενοι αγώνες θα γίνουν στην έδρα του Παναθηναϊκού τη Τρίτη του Πάσχα 14 Απριλίου και την Πέμπτη 16/4. Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες.

Τα σετ: 3-1 (25-12, 21-25, 25-22, 25-23)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 20 (16/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ 52% υπ - 26% άριστες), Παντακίδης 7 (3/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (21/44 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Σαφρανοβιτς 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 32% άριστες) / Γκαράς (λ . - 53% υπ - 42% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης

Παναθηναϊκός(Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Κουκ 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 37% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/32 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ -50% άριστες), Χόι 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (7/10 επ ,2 μπλοκ), Μπέλος 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ . - 43% υπ - 24% άριστες), Μπούρας (λ), Σαμαντάς, Λουκάς.