Πολλά γκολ και πολύ… χρώμα στις εξέδρες είχε η χθεσινή ημέρα του Μουντιάλ της Βραζιλίας(στη φωτογραφία Βραζιλιάνοι πιτσιρικάδες ζουν το όνειρο σε δρόμο φτωχογειτονιάς –της Ιτακουέρα).

Ας τα πάρουμε από την αρχή και πρώτα από την δεύτερη (μετά την Ισπανία) απογοήτευση της διοργάνωσης: Την Πορτογαλία…

Με γκολ του Βαρέλα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Πορτογαλία αναδείχθηκε ισόπαλη με τις ΗΠΑ, 2-2. στο Μανάους και τα πάντα στον 7ο όμιλο του Μουντιάλ θα κριθούν στην 3η και τελευταία αγωνιστική.

Γερμανία και ΗΠΑ έχουν από 4 βαθμούς και το «πάνω χέρι» για να προκριθούν (κοντράρονται μαζί στο φινάλε του γκρουπ), ενώ Πορτογαλία και Γκάνα από έναν και ελπίζουν σε θαύμα.

Η ομάδα του Γιούνγκερ Κλίνσμαν έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση από σήμερα, καθώς είχε το προβάδισμα μέχρι το 95ο λεπτό με 2-1, ωστόσο, μπορεί ακόμη και με ήττα στο φινάλε να περάσει στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Τα όνειρα των Ιβήρων στη διοργάνωση σταμάτησαν, προσωρινά στο 81΄ με το γκολ του Ντέμπσεϊ, δεύτερο για τον έμπειρο παίκτη σε ισάριθμα ματς, αλλά μετά τη σέντρα-ξυράφι του Ρονάλντο στο 95΄ ο Βαρέλα με καρφωτή κεφαλιά έδωσε ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης στους Ίβηρες, που μετά από δύο αγώνες αγνοούν τη νίκη (ήττα και ισοπαλία), ενώ έχουν δεχτεί 6 γκολ και πέτυχαν 2.

Τα στιγμιότυπα γνωστά: Ο Ρονάλντο στο πάτωμα κλαίει και το άγαλμα(; ) της Ελευθερίας το… χαίρεται.

Βροχή τα γκολ στο Αλγερία – Κορέα

«Αγκαλιά» με την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ βρίσκεται η Αλγερία, η οποία με το επιβλητικό 4-2 επικράτησε της Νότιας Κορέας, στο στάδιο «Μπέιρα Ρίο» του Πόρτο Αλέγκρε, για την 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου.

Πέρα για πέρα δίκαιη η νίκη της ομάδας του Βαχίντ Χαλίλχοζιτς (2η στην  ιστορία της σε Μουντιάλ μετά τη διοργάνωση του 1982 στην Ισπανία), η οποία κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά στο ματς, απέναντι στους Ασιάτες που δεν έδειξαν απολύτως τίποτα.

Με τα τέσσερα γκολ που πέτυχε, μάλιστα, έγινε η πρώτη από την Αφρική που πετυχαίνει 4 γκολ στην ιστορία των παγκοσμίων κυπέλλων.

Μπορεί στο 5ο λεπτό ο Κολομβιανός διαιτητής, Βιλμάρ Ρολντάν, να μην υπέδειξε το καθαρό πέναλτι που έγινε στον Φενγκουλί, ωστόσο, οι Αλγερινοί δεν το έβαλαν κάτω και «καθάρισαν» το παιχνίδι από το πρώτο 45λεπτο.

Κλάμα από τις νεαρές Κορεάτισσες στο γήπεδο…

…κι άλλο κλάμα στην κεντρική πλατεία της Σεούλ!

Περνά(; ) το Βέλγιο, και μπροστά ο Νίκωνας η Ρωσία…

Ο 19χρονος, Οριγκί(φωτογραφία), που είχε μπει αλλαγή στο 57΄ αντί του Λουκάκου, ήταν ο άνθρωπος που «ξεκλείδωσε» τη ρωσική άμυνα στο 88΄ και με το «χρυσό» γκολ που πέτυχε χάρισε τη νίκη-πρόκριση στο Βέλγιο (1-0) για την φάση των «16» του Μουντιάλ.

Σε μία ακόμη μέτρια εμφάνισή της η ομάδα του Μαρκ Βίλμοτς(που στη φωτογραφία… πετάει) βρήκε τον τρόπο να πετύχει τη δεύτερη σερί νίκη της, προερχόμενη και αυτή από ποδοσφαιριστή που ήρθε από τον πάγκο.

Με την Αλγερία οι Φελαϊνί και Μέρτενς μετέτρεψαν το 0-1 σε 2-1, ενώ απόψε ήταν η σειρά του νεαρού Οριγκί να σκοράρει μετά την ασίστ του Αζάρ, δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Η Ρωσία του Φάμπιο Καπέλο αντιμετωπίζει το φάσμα του αποκλεισμού, διότι σε δύο περιπτώσεις που βρέθηκε...φάτσα με το γκολ οι παίκτες της δεν βρήκαν στόχο.

Περιχαρείς ο βασιλιάς Φίλιππος και η βασίλισσα Ματθίλδη…

…περιχαρείς οι Βέλγοι που άφησαν πίσω τους γυναίκες και παιδιά…