Ο ΠΑΟΚ έπραξε το χρέος του στην έδρα του, επικρατώντας με 81-63 του Πανιωνίου και έγινε το …αφεντικό της σειράς όσον αφορά την κατάληψη της τρίτης θέσης, αφού βρίσκεται μία νίκη μακριά.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης κι αυτό διότι παρότι ο «Δικέφαλος» προηγούνταν στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι δεν τον άφησαν να ανοίξει τη διαφορά.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα έξι λεπτά πριν ηχήσει η …κόρνα της λήξης, με ένα επιμέρους σκορ 20-2 (!)πήρε το ροζ φύλλο αγώνα από τους «Πάνθηρες» που πλέον αναζητούν ένα… θαύμα ανατροπής για την τρίτη θέση.

Αξίζει να σημειωθεί πως  κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή πριν από το τζάμπολ για την πρόσφατη απώλεια του Παναγιώτη Ποικιλίδη, ενώ από την άλλη ο Σούλης Μαρκόπουλος βραβεύθηκε για την παρουσία τους στους πάγκους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 40-33, 55-48, 81-63

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 10, Κούπερ 13 (3), Χαραλαμπίδης 4, Τσόχλας 5 (1), Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 14 (1), Δέδας 11 (2), Μαργαρίτης 13 (1), Καλλές, Μπόγρης 4, Κασελάκης 5 (1), Λιάπης.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 8, Σταμάτης, Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 16 (1), Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας 6, Μπατής, Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ, Μισέλ 3, Σύμτσακ 4, Σαλούστρος