Σε ένα ματς που είχε εξέλιξη ντέρμπι από τα... παλιά, ο Άρης έβγαλε το... λάδι στον Ολυμπιακό, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» με κορυφαίους τους Ντάνστον (17π, 6ρ) και Λοτζέσκι (15π), επικράτησαν στο Αλεξάνδρειο με 59-64.

Η νίκη στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής κρίθηκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Ο Άρης στο 33' προηγήθηκε με 56-51, αλλά ο Ολυμπιακός με όπλο του την καλή του άμυνα έκανε επί μέρους σκορ 13-3, αξιοποιώντας και στην επίθεση τον δραστήριο Ντάνστον, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο στη νίκη.

Οι Πειραιώτες στην τέταρτη περίοδο (7-16) διαχειρίστηκαν σωστά το παιγνίδι και με ψυχραιμία κατάφεραν να γυρίσουν το ματς υπέρ τους, την ώρα που ο Άρης έδειχνε να ξεμένει από δυνάμεις (22 λάθη).

Από τους «Κίτρινους», που με την ήττα αυτή έμειναν πίσω στο κυνήγι της 6άδας, ξεχώρισε ο εντυπωσιακός Αλέξανδρος Βεζένκοφ που σημείωσε 15 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, και ο Πελεκάνος (9π, 1τρ).