Βαριά ήττα με 65-84 υπέστη στην Τουρκία από την TED Ανκαρα ο ΠΑΟΚ, χάνοντας την ευκαιρία να εξασφαλίσει από την 8η αγωνιστική του EuroCup την πρόκριση στη φάση των «32».

Πριν καν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν σκοράρει 12 αναπάντητους πόντους, δίνοντας το στίγμα για τη συνέχεια του αγώνα.

Με τους Βάλτερς αρχικά και Πλίσνιτς στη συνέχεια να «εκτελούν» η Άνκαρα έφτασε τη διαφορά στο +15 μόλις στο 5ο λεπτό (17-2), αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει και το δεύτερο τάιμ άουτ.

Στο 12΄ ο τουρκικός σύλλογος προηγήθηκε με +29 πόντους (36-7), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την Άνκαρα προηγούμενη 48-18. Με τον Κούπερ να οργανώνει καλά (13 ασίστ) και τον Μπόγρη να παίρνει το βάρος στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ κατέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους (51-29) και λίγο αργότερα στους 16 (58-42).

Ο Τάκερ, όμως, ξαναπήρε το… «όπλο» του φέρνοντας την ομάδα του στο +23 (72-49) στο 31΄, ο ΠΑΟΚ ξαναπλησίασε με τους Κούπερ και Πέιν στους 13 πόντους (78-65) τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά η αντεπίθεσή του δεν είχε συνέχεια.