Όταν ο διαιτητής της αναμέτρησης, Σταύρος Τριτσώνης, σφύριζε ημίχρονο, κανείς δεν περίμενε ότι το παιχνίδι θα είχε τέτοια εξέλιξη:

Ο Εργοτέλης είχε δείξει τα δόντια του, είχε δυο δοκάρια, την απόλυτη κατοχή κι ο Άρης προσπαθούσε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.

Έτσι άρχισε και το δεύτερο μέρος στο Παγκρήτιο στάδιο του Ηρακλείου. Η επανάληψη, όμως, έκρυβε… περίτεχνα έξι γκολ!

Ο Εργοτέλης προηγήθηκε 2-0 με τέρματα των Μπαντιμπανγκά (62΄) και Πελέ (65΄), αλλά όταν ο Ζόραν Μιλίνκοβιτς πέρασε στον αγώνα τον Τάτο, στο 68ο λεπτό, αυτός άλλαξε τη ροή της συνάντησης σκοράροντας στην πρώτη επαφή του με την μπάλα (69΄), δίνοντας την ασίστ στον Νταμαρλή για το 2-2 (71΄) και κάνοντας ο ίδιος το 2-3 στο 80΄, με τον Μπαντιμπαγκά να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ξαναδιαβάστε το, για να το εμπεδώσετε: Έξι γκολ σε 45 λεπτά. Μάλιστα, τα γκολ του Άρη, που ως τώρα είχε σκοράρει εννέα σε όλο το πρωτάθλημα, μπήκαν από το 69’ ως το 80’! Δηλαδή, σε 11 λεπτά! Έντεκα!

Α! Βάλτε και δυο δοκάρια για τον Εργοτέλη κι ένα για τον Άρη…

Ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Παγκρήτιο

Διαιτητής: Τριτσώνης (Αθηνών)

Βοηθοί: Καρατζίκας (Αθηνών), Ελευθερίου (Αθηνών)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Πετράκης): Αθανασίου, Τζανακάκης, Σαρρής, Μεχία, Πίτσος, Κοζορώνης (79' Μπουχαλάκης), Πελέ, Χαλκιαδάκης, Ρομάνο (76' Βερπακόφσκις), Μπαντιμπανγκά, Διαμαντάκος (78' Αναστασάκος)

ΑΡΗΣ (Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Τσουμάνης, Έλσνερ, Κύργιας, Ψυχογιός, Ηρακλής, Οικονομόπουλος (68' Τάτος), Νταμαρλής (89' Πουλίδο), Αγγελούδης (68' Σταυρούδης), Ουντότζι, Μανιάς

Γκολ: 62' Μπαντιμπανγκά, 65' Πελέ, 95' Μπαντιμπανγκά / 69' Τάτος, 71' Νταμαρλής, 80' Τάτος

Κίτρινες κάρτες:  58' Κοζορώνης, 63' Μπαντιμπανγκά, 87' Πελέ / 64' Κύργιας, 73' Ηρακλής, 87' Τάτος