salke_paok_1_1_20130822_08

Ένας ΠΑΟΚ για φίλημα, στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Πέτυχε το στόχο του με τον… Στοχ (αναζητούσε ένα γκολ στη Γερμανία) κι έβαλε… πλώρη γι άλλα.

Πολλοί βιάστηκαν να μιλήσουν όταν ο διαιτητής σφύριξε ημίχρονο. Τα Facebook και τα Twitter πήραν φωτιά –ακόμη κι από υποτιθέμενους ΠΑΟΚτσήδες- και μιλούσαν για ομάδα που δεν αξίζει να ΄ναι στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ακόμη και παίκτες έπιασαν στα… πληκτρολόγιά τους οι προπονητές του Ίντερνετ. Αλλά ο ΠΑΟΚ τους διέψευσε άπαντες.

salke_paok_1_1_20130822_03

Βγήκε στο β μέρος με τον Κάτσε σε ειδική αποστολή: Να μην πάρει ανάσα ο Φαρφάν, ο παίκτης που, στο πρώτο μέρος, έκανε τη διαφορά υπέρ της Σάλκε –και με το γκολ που πέτυχε, με μια δόση τύχης, στο 32’ και με τις ενέργειές του, που έδειχνε ότι το μαρκάρισμα από το Λίνο ήταν μισμάτς… Ο μικρός τα κατάφερε στο έπακρο.

salke_paok_1_1_20130822_01

Ποιος ξέρει τι είπε ο Χουμπ Στέφενς στον Στοχ, στο ημίχρονο… Γεγονός είναι ότι ο Σλοβάκος βγήκε μεταμορφωμένος από το 45’ κι έπειτα, έκανε… κουδούνια όσους τον μάρκαραν, ο ένας πίσω από τον άλλον, ώσπου, στο 75’ έκανε την αγαπημένη του κίνηση, σουτ έξω από την περιοχή και… η μπάλα στο πλεκτό: 1-1 για τον ΠΑΟΚ και όλα, τώρα, θα παιχθούν στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης.

salke_paok_1_1_20130822_02

Το τρίτο στοιχείο που μέτρησε γι αυτό το θετικό αποτέλεσμα, ήταν η άμυνα: Κατσουράνης και Βίτορ, αλλά και ο Χακόμπο πίσω από αυτούς, συνδυάζονταν θαυμάσια.

salke_paok_1_1_20130822_04

Το τέταρτο (μήπως πρώτο;) ήταν ο κόσμος. Ο ΠΑΟΚ ήταν ο δικέφαλος αετός κι ο κόσμος τα φτερά του… Πώς να μη σε πιάνει θλίψη όταν σκέφτεσαι ότι το παιχνίδι της Τούμπας θα γίνει σε άδειες εξέδρες, για τη χαζομάρα κάποιων…

salke_paok_1_1_20130822_05

Για το πρώτο μέρος δε χρειάζεται να μιλήσουμε. Για ένα 20λεπτο η Σάλκε είχε κλείσει τον ΠΑΟΚ στα καρέ του. Ήταν το σημείο όπου η Γερμανική ομάδα πέτυχε και το γκολ κι εκεί που ο ΠΑΟΚ έψαχνε τα πατήματά του. Ήταν φανερό πως του έλειπε η πείρα. Γι αυτό το γήπεδο έδειχνε… κατηφορικό. Ευτυχώς, ήρθε το ημίχρονο και ο Στέφενς έβαλε τα πράγματα στη θέση τους…