Το Σαν Αντόνιο αυτή τη φορά μπορεί να μην έκανε… περίπατο εναντίον του Μέμφις, όμως ακόμη κι έτσι κατόρθωσε να φτάσει στο στόχο του, που δεν ήταν άλλος>>>
από τη νίκη που του επιτρέπει να ταξιδέψει στην έδρα των Γκρίζλις προηγούμενο 2-0 στους τελικούς της δυτικής περιφέρειας. Οι Σπερς επικράτησαν στην παράταση με 93-89 των Γκρίζλις και αξιοποίησαν και τον δεύτερο κατά σειρά εντός έδρας αγώνα, παρά το ότι αυτή τη φορά «λαχτάρισαν». Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς προηγήθηκε με 13 πόντους (83-70) περίπου 8 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, για να ισοφαρίσει ο Μάικ Κόνλεϊ σε 85-85, 18’’ πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν σε αυτό το διάστημα μόλις 2 πόντους και τον Τιμ Ντάνκαν να χάνει την τελευταία επίθεση. Στην παράταση, όμως, ο άσος των «σπιρουνιών» οδήγησε την ομάδα του με ασφάλεια σημειώνοντας τους 6 πρώτους πόντους, με τον Τζέριντ Μπέιλες πάντως να αστοχεί στο τρίποντο της ισοφάρισης, 11’’ πριν τη λήξη. Ο Τόνι Πάρκερ είχε 15 πόντους αλλά έκανε ατομικό ρεκόρ πλέι οφ στις ασίστ μοιράζοντας 18 (!), ενώ ο Ντάνκαν είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 μπλοκ. Από την απέναντι πλευρά, οι Κόνλεϊ και Μπέιλες πέτυχαν από 18 πόντους. Ο τρίτος αγώνας θα διεξαχθεί στο Μέμφις την Κυριακή.