Το γκολ του Γιαννούλη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σήμανε, ουσιαστικά, τον υποβιβασμό της ΑΕΚ στη Β΄ Εθνική, καθώς η ήττα στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο με 1-0 άφησε >>>

την ιστορική ομάδα καθηλωμένη στους 30 βαθμούς, κι ενώ εκκρεμεί η τύχη του αγώνα με τον Πανθρακικό.

Η Ένωση ξεκίνησε πολύ δυνατά για να μη δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να της δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις και κατόρθωσε, σχετικά εύκολα, να κρατά μακριά από την εστία της τους κινδύνους.

Οι παίκτες του Δέλλα προσπάθησαν ταυτόχρονα να κάνουν και παιχνίδι, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία πάντως κι έτσι το πρώτο 45λεπτο χαρακτηρίστηκε από μετριότητα, αφού οι ποδοσφαιριστές αναλώθηκαν σε μονομαχίες στο κέντρο του γηπέδου.

Ο αγώνας κύλησε αμφίρροπος, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κι ενώ όλη η ΑΕΚ ήταν μπροστά για το γκολ που θα συντηρούσε ζωντανές τις ελπίδες της ενόψει της έφεσης, ο Γιαννούλης «σκότωσε» τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι υποβιβάζονται για πρώτη φορά στην ιστορία τους.