Ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, μετά τη νίκη του στη Λειβαδιά επί του Λεβαδειακού με 1-0 παίζοντας όσο χρειαζόταν, ακόμη και με μισή ομάδα… >>>

Το πρώτο ημίχρονο στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας χαρακτηρίστηκε από μετριότητα, αφού καμία από τις ομάδες δεν κατόρθωσε να βρει και να επιβάλει το ρυθμό της στον αντίπαλο. Ο ΠΑΟΚ έπαιζε με μισή ομάδα, με το βλέμμα στο κύπελλο και αυτό που ήθελε το έπαιρνε.

Οι καλές στιγμές ήταν δύο, με το σουτ του Ρομπέρ να «σημαδεύει» το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη στο 11΄ και τους γηπεδούχους να «απαντούν» στο 26΄ με τον Ρομέου, η κεφαλιά του οποίου αποκρούστηκε αρχικά από τον Γλύκο και εν συνεχεία από το αριστερό δοκάρι.

Η είσοδος του Καμαρά στο δεύτερο ημίχρονο, στη θέση του Κάτσε, δικαίωσε πολύ γρήγορα τον Δώνη για την επιλογή του. Στο 50ο λεπτό ο νεοεισελθών δημιούργησε και ο Ρομπέρ αυτή τη φορά ευστόχησε με το εν κινήσει σουτ που εξαπέλυσε.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά στο 52΄ ο Γλύκος νίκησε τον Πόι στο μεταξύ τους τετ α τετ, στο 68΄ ο Μπουμάλ αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε, στο 80΄ ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ επενέβη εκ νέου σε σουτ του Πόι και στο 83΄ η κεφαλιά του Χοσέμι πέρασε άουτ, στην τελευταία αξιόλογη στιγμή της αναμέτρησης.

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς

Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Κυριακίδης, Χοσέμι, Ζησόπουλος, Μανωλάς (78' Κουτσόπουλος), Νικολακάκης, Ρομέου (84' Μαχαίρας), Γεωργίου, Κόρμπος, Καγιεχόν (66' Μπουμάλ), Ροτζέριο, Πόι

ΠΑΟΚ (Δώνης): Γλύκος, Σίλντενφελντ, Ιντζίδης, Ετo, Κωνσταντινίδης, Φωτάκης, Λάζαρ (62' Λόρενς), Ρoμπέρ, Κάτσε (46' Καμαρά), Αθανασιάδης (62' Σαλπιγγίδης), Κίτσιου

Κίτρινες κάρτες:  Ρομέου, Πόι, Φωτάκης, Λόρενς, Κίτσιου, Κωνσταντινίδης, Σίλντενφελντ