aek_panionios_1_0_20130202_01Νέα νίκη για την ΑΕΚ στη Σούπερ Λίγκα, που με γκολ του Ρότζερ Γκερέιρο από το 12ο λεπτό νίκησε στο ΟΑΚΑ με 1-0 τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. >>>

Οι παίκτες του Λίνεν μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το τρίποντο και το κατάφεραν νωρίς, όταν στο 12ο λεπτό ο Γκερέιρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Τον Γκερέιρο, πάντως, τον έχασε η ΑΕΚ, αφού τραυματίστηκε λίγο πριν λήξει το α μέρος. Η πρώτη διάγνωση κάνει λόγο για κάκωση έξω μηνίσκου.

Η ποιότητα του Βραζιλιανοπολωνού έλειψε από το παιχνίδι της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πανιώνιο να παίρνει θάρρος, να βγαίνει μπροστά και να επιδιώκει την ισοφάριση.  Έτσι, στο 52ο λεπτό ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε σωτήρια την προβολή του Γουνδουλάκη, στο 69' ο Ντούνης έστειλε με σουτ την μπάλα ελάχιστα άουτ και δύο λεπτά αργότερα ο Καμπάνταης «σημάδεψε» το δοκάρι, σε κόρνερ του Σάμαρη.

Μπροστά στο φάσμα της ισοφάρισης η ΑΕΚ επιδίωξε να τελειώσει το ματς με ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Κατίδης αστόχησε προ του Περιστερίδη στο 79΄. Η μεγάλη ευκαιρία, ωστόσο χάθηκε στο 83΄. Ο Σταματής ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου και πήρε το πέναλτι, αλλά ο Περιστερίδης νίκησε εκ νέου τον Κατίδη, στη δεύτερη μεταξύ τους μονομαχία, ενώ στην εξέλιξη της φάσης απέκρουσε και το σουτ του Μητρόπουλου.