Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας φιγουράρουν, από απόψε, Ολυμπιακός και Πανιώνιος. Βέβαια, οι ερυθρόλευκοι έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο. >>>

Παναθηναϊκός – Ίκαρος Καλλιθέας 97-72

Γερή προπόνηση ενόψει του «τελικού» με τη Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε απόψε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε του Ίκαρου Καλλιθέας με 97-72, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1.

Από το τελικό σκορ και μόνο γίνεται αντιληπτό ότι ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική. Οι «πράσινοι»« αντιμετώπισαν με σοβαρότητα τον αντίπαλ'ό τους, που παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων, κι έφτασε στην άνετη νίκη, τρία 24ωρα μετά την ήττα του στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ.

Οι «πράσινοι« πήραν «εκδίκηση» για την αναπάντεχη ήττα που γνώρισαν στον πρώτο γύρο από την αθηναϊκή ομάδα στη Γλυφάδα και προετοιμάστηκαν  κατάλληλα ενόψει του κρίσιμου αγώνα στηγν πρεμιέρα του δεύτερου γύρου με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, την προσεχή Πέμπτη. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.

Κολοσσός-Πανιώνιος 65-70

Παίζοντας καλό μπάσκετ στη 2η και 4η περίοδο, ο Πανιώνιος έφυγε νικητής από το Βενετόκλειο με 70-65 επί του Κολοσσού Ρόδου και προσωρινά «έπιασε» τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας (οι «ερυθρόλευκοι»παίζουν αύριο με τον ΚΑΟΔ στη Δράμα). Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Αμερικανός, Μίλμπουρν με 18 πόντους, ενώ με 14 τελείωσε τον αγώνα ο Παππάς.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-37, 52-51, 65-70.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 3 (1), Κουμπούρας 2, Χάτεν 17, Καλαϊτζής 7 (1), Καλαμπόκης 10, Ντέντι 8, Νάτζφεϊ, Λάνγκφορντ 13, Ντουμπέ 2, Όσμπι 3.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 9, Πέιν 2, Αθηναίου, Μίλμπουρν 18 (2), Αθανασούλας, Μπατής 6 (2), Γιάνκοβιτς 11 (3), Καββαδάς 4, Παππάς 14 (1), Αγραβάνης 2, Μπούκερ 4.

ΑΓΟΡ-Ηλυσιακός 95-68

Ένα δεκάλεπτο άντεξε ο Ηλυσιακός στο Ρέθυμνο, όταν προηγήθηκε στο πρώτο με 18-15. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και με ηγέτη τον Νέστορα Κόμματο (24 π.) έφτασαν στην άνετη νίκη με 95-68. Μετά την επικράτηση αυτή οι Κρητικοί εξακολουθούν να ελπίζουν στην είσοδό τους στην πρώτη τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 43-30, 76-44, 95-68.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Χόρν 7, Καλλινικίδης, Κόλιμον 5 (1), Αγγελόπουλος 5, Τσαρουχάς 2, Τσόχλας 12 (3), Ντούβνιακ 12 (2), Κόμματος 24 (5), Κάρτερ 10 (2), Λάτοβιτς 8 (2), Πέτγουέι 10, Σιζόπουλος.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ζευγώλης): Αράπης 2, Αναγκόνιε 7, Αποστολίδης 4 (1), Χατζής, Σπανός 8 (1), Αντωνάκης 3, Μόρισον 21, Κρίπι 2, Γκάρισον 10, Παραγυιός 3 (1), Στόγκλιν 8.

Καβάλα-Απόλλωνας Πάτρας 85-67

Την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε  η Καβάλα, η οποία επικράτησε με 85-67 του Απόλλωνα Πάτρας.

Μια ομάδα μόνος του ήταν ο Κόλεμαν, ο οποίος με 34 πόντους οδήγησε εκ του ασφαλούς τους «αργοναύτες» στη μεγάλη επιτυχία, χάρη στην οποία το συγκρότημα του Αγγελου Κορωνιού μπορεί να ελπίζει βάσιμα στην παραμονή του στα σαλόνια της Α1. Εξαιρετικός για τους γηπεδούχους ήταν και ο Ατσάρα, που τελείωσε το ματς με 18 πόντους.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα πρώτα 20 λεπτά, με τους Αχαιούς να προηγούνται στο ημίχρονο με 41-39, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και με τον Αμερικανό σέντερ σε μεγάλη μέρα έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 39-41, 56-54, 85-67.
ΚΑΒΑΛΑ (Κορωνιός): Άρμπετ 7 (1), Καλαμπάκας, Στεφανίδης 1, Μιλόσεβιτς 9, Μίτροβιτς 4, Ταϊρού 12, Κρστέφσκι, Κόλεμαν 34, Ατσάρα 18 (2).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 3, Αργυρόπουλος 19, Καπερώνης, Γκραντ 17, Λιανός 2, Έρτσεγκ 2, Πέτροβιτς 13 (4), Κλάιμπερ 5 (1), Ζαφείρης, Τέρνερ 6, Κρόλο.

Άρης- Πανελευσινιακός 68-55

Με κορυφαίο τον Γιώργο Τσιάρα (13π.) που έκανε το καλύτερο του φετινό παιχνίδι, ο Αρης νίκησε εύκολα 68-55 στο Αλεξάνδρειο τον Πανελευσινιακό, πιάνοντας καλή απόδοση για τριάντα λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 38-24, 62-40, 68-55.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 4, Χαντ 5 (1), Πελεκάνος 11 (1), Βεζένκοφ 2, Τσιάρας 13 (1), Ασημακόπουλος 10 (2), Καραποστόλου 6 (2), Χαρίσης 4, Μποχωρίδης Λ. 5 (1), Μούρτος, Βεργίνης 8.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 2, Νίκου 3, Παπανικολόπουλος, Παπανικολάου, Δημάκος, Γκίμπσον 5 (1), Μαγγουνής 13 (1), Λιακόπουλος 9, Τσιάκος 7 (1), Μαντζιώρης 2, Αβραμίδης, Εζιούκου 14.