Νίκες για Πανιώνιο, Κολοσσό Ρόδου και Απόλλωνα Πάτρας και μια αυτοκτονία του Άρη μέσα στο Παλέ, περιλάμβανε η 15η αγωνιστική στην Α1 Ανδρών. >>>

Παρά το γεγονός πως έλεγχε το παιχνίδι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ο Άρης εμφανίστηκε αγνώριστος προς το... χειρότερο στο τέταρτο, καταφέρνοντας να ηττηθεί από το Ρέθυμνο με 73-71 στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Κρητικούς στο πρωτάθλημα της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν οι Βεζένκοφ και Πάσαλιτς με 13 πόντους. Τους ακολούθησαν οι Ασημακόπουλος και Πελεκάνος με 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-26, 60-49, 71-73

Άρης (Β. Αγγέλου): Πάσαλιτς 13π, Χαντ 9π, Πελεκάνος 12π, Βεζένκοφ 13π, Τσιάρας, Ασημακόπουλος 12π, Χαρίσης 4π, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 8π, Τσακαλέρης

ΑΓΟΡ (Σ. Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 8π, Αγγελόπουλος, Τσαρούχας, Τσόχλας 2π, Ντούβνιακ 36π, Κόμματος 5π, Κάρτερ 8π, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 14π, Σηζόπουλος

Οι «κυανέρυθροι» πανηγύρισαν τη 12η νίκη, καθώς επικράτησαν στο Περιστέρι της ομώνυμης ομάδας με 91-69 και παραμένουν στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα των δυτικών προαστίων βρίσκεται πια μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στη Ρόδο, η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά έπαυσε το σερί των τεσσάρων νικών του Ηλσυιακού, ενώ ο Απόλλωνας σημείωσε την τρίτη εκτός έδρας νίκη του.

Η αναμέτρηση στο κλειστό της οδού «Τζον Κένεντι» μόνο ντέρμπι δεν θύμιζε, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν εξαιρετική άμυνα και να έχουν επιθετικό πλουραλισμό. Οι Γιάνκοβιτς, Παππάς και Μίλμπουρν διέλυσαν την άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Τζίμης Κουστένης.

Στη Ρόδο, ο Ηλυσιακός ήταν απειλητικός στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, προηγήθηκε 51-56 αλλά με εξαιρετικούς τους Ντέντι και Καλαμπόκη, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 13-0,πήραν διαφορά οκτώ πόντων 1 λεπτό πριν το τέλος και έφτασαν σε μια πολύτιμη νίκη. Είχαμε την ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού» να επιβάλλεται στη Ρόδο του Ηλυσιακού με 71-63

Στη Δράμα, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος ο Απόλλωνας προηγήθηκε 73-66 αλλά το τρίποντο του Νόουλς δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έκανε το 76-76 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση, όπου ξεκίνησε το… σόου του ΜακΚόλουμ: ο αμερικανός γκαρντ σημείωσε τρία τρίποντα και είχε 11 πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο, με την ομάδα του να σκοράρει συνολικά 25 (!) σε αυτό το διάστημα και να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη. Τελικό σκορ: 101-88.