aris_kolossos_75_52_20130119_01Σε ένα ματς που είχε συνολικά 39 λάθη (!), ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου με 75-52. >>>

Η επικράτηση των «κιτρίνων» προήλθε χάρη στην εμφάνισή τους στον τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 25-7 έβαλαν στο...καναβάτσο τους Ροδίτες, που δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στην τελευταία περίοδο.

Το πρώτο παιχνίδι του Πανελευσινιακού στη φυσική έδρα του δεν ολοκληρώθηκε με χαμόγελα, καθώς ο ΚΑΟΔ εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά που πήρε στο ημίχρονο (31-43), και άντεξε στη μεγάλη πίεση που του ασκήθηκε στο δεύτερο. Οι Ζάρας και Πάλμερ, με βολές, απέτρεψαν την ανατροπή που επιχείρησαν οι γηπεδούχοι (72-73, στα 30’’), χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα τους (74-76).

Ο Ηλυσιακός πανηγύρισε για τρίτο διαδοχικό ματς, αυτή την φορά επί του Περιστερίου, κι έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία των «μεγάλων». Η ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 31-28, κατάφερε στο δεύτερο μέρος να πάρει τη μεγάλη νίκη με 66-64.

Έντονα φλέρταρε ο Ικαρος Καλλιθέας με το δεύτερο «διπλό» του στο πρωτάθλημα, αλλά ο Πανιώνιος είχε άλλη γνώμη (82-75), κι έφτασε τις δέκα νίκες.

Η αυλαία της 13ης αγωνιστικής, στην Α1 μπάσκετ, πέφτει με τους αυριανούς αγώνες Ρεθύμνου- Καβάλας (15.00) και Παναθηναϊκού- ΠΑΟΚ (ΕΤ-1, 17.00), όπως και με τον αγώνα Απόλλωνα Πατρών- Ολυμπιακού, τη Δευτέρα (ΕΤ-1, 17.00).