Η Λίβερπουλ προηγήθηκε 2-0 μέσα στο "Γκούντισον Παρκ", αλλά η Έβερτον ισοφάρισε σε 2-2 πριν το ημίχρονο.
Το σκορ άνοιξε για την Λίβερπουλ με αυτογκόλ του Λάιτον Μπέινς από προσπάθεια του Λουίς Σουάρες και ο Ουρουγουανός στο 20' έστειλε ο ίδιος την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λίον Όσμαν μείωσε και στο 35' ο Στίβεν Νέισμιθ ισοφάρισε σε δύο 2-2, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Ο Κέβιν Μιραλάς ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, με εντυπωσιακές προσπάθειες από αριστερά, αλλά στην τελευταία φάση του πρώτου μέρος τραυματίστηκε από τον Λουίς Σουάρες.

Η Λίβερπουλ πάντως διαμαρτύρεται για φάση στο 94', στην οποία κακώς ακυρώθηκε γκολ του Λουίς Σουάρες για οφ-σάιντ που δεν υπήρχε.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Κόουλμαν, Τζαγκιέλκα, Ντιστέν, Μπέινς, Φιλ Νέβιλ, Λίον Όσμαν, Νέισμιθ (85' Οβιέδο), Μιραλάς (46' Γκουέγ), Φελαϊνί, Γέλαβιτς.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τζερμέιν Τζόουνς, Γουίζντομ (70' Χέντερσον), Σκρτελ, Άγκερ, Χοσέ Ενρίκε, Τζο Άλεν, Νουρί Σαχίν (46' Κοάτες), Τζέραρντ, Σούσο (46' Σέλβεϊ), Στέρλινγκ, Λουίς Σουάρες.