Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο τελευταίο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής, καθώς επικράτησε με 3-1 του Παμβοχαϊκού. Ο Δικέφαλος, αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Γιασέρ Ρομέρο (αντί για το γήπεδο βρέθηκε στο νοσοκομείο με >>>
συμπτώματα γαστρεντερίτιδας) είχε ως πρωταγωνιστή τον Τόλη Αρμενάκη (με δικό του άσο τελείωσε το δραματικό δ' σετ) και με το τρίποντο που κατέκτησε σκαρφάλωσε στην 6η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι πλέον στην 4η θέση.

Ο Μέλκας κάλυψε το κενό του Κουβανού με τον Ωρολογά και στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) απέκτησε μια διαφορά 4 πόντων (12-8) την οποία κράτησε ως το τέλος, αφού ο Παμβοχαϊκός μπόρεσε να μειώσει μόνο στους δύο πόντους.
Στο β' σετ ο Παμβοχαϊκός έφτασε να προηγείται με 12-15, αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε τον πόντο (13-15) και από κει και μετά το σετ ήταν ένα προσωπικό σώου του Αρμενάκη. Ο διαγώνιος του Δικεφάλου από τη γραμμή του σερβίς δημιούργησε τρομερά προβλήματα στην υποδοχή του Παμβοχαϊκού και έφυγε αφότου στο σκορ είχε μετατραπεί σε 24-15 (!).
«Ήταν ρεκόρ καριέρας τα 12 συνεχόμενα σερβίς», παραδέχθηκε μετά το τέλους του αγώνα ο ίδιος.
Ο Δικέφαλος στο ξεκίνημα του γ' σετ έδειξε ικανός για να ‘τελειώσει' το ματς, αφού προηγήθηκε 11-9, αλλά εκεί ο Παμβοχαϊκός τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα. Πίεσε στο σερβίς μετατρέποντας γρήγορα το σκορ σε 11-13, ο ΠΑΟΚ δεν είχε τρόπο να αντιδράσει και το 2-1 έγινε εύκολα.
Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό αρχικά και στο δ' σετ, ξεφεύγοντας με 6-9, 7-10, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άφησε να ανοίξει η διαφορά κι αφού ισοφάρισε γρήγορα (10-10) άρχισε μάχη πόντο με πόντο.
Οι παίκτες του Μέλκα προηγήθηκαν πρώτη φορά με 21-20, ωστόσο χρειάστηκε να φτάσουμε στο 28-27 για να τελειώσει ο αγώνας με νέο άσο του Αρμενάκη.
«Η σημερινή νίκη φέρνει την υπογραφή του Αρμενάκη, αφού η συμβολή του ήταν καθοριστική, ενώ πρέπει να σταθώ και στην εμφάνιση του Ωρολογά ο οποίος δεν άφησε να φανεί το κενό του Ρομέρο» Με αυτό το τρίποντο, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, θεωρώ ότι κλειδώνουμε τη συμμετοχή μας στην πρώτη οκτάδα, αν και έχει ακόμη αρκετά ματς», είπε ο Γιάννης Μέλκας με τον Νίκο Ζαλμά να συμφωνεί επί της ουσίας με τον συνάδελφο του: «Σήμερα χάσαμε, ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ, όλα τα καλά μας στοιχεία. Δεν πιέσαμε με το σερβίς, ενώ αντιθέτως ο ΠΑΟΚ κι ιδιαίτερα ο Αρμενάκης μας δημιούργησε πολλά προβλήματα. Ουσιαστικά παίξαμε στα δύο τελευταία σετ, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό».
Τα σετ: 25-20, 25-16, 17-25, 29-27
ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 6 (6/12 επ.), Παπαϊακώβου 15 (9/13 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Πλίκας 3, Μπορόβνιακ 18 (16/27 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 45% άριστες), Ωρολογάς 7 (5/13 επ., 60% υπ. - 43% άριστες), Αρμενάκης 26 (21/43 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου -λ 55% - 36% άριστες) / Γεωργιάδης, Αγγελής, Καρασαρλίδης.
Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 8 (7/18 επ., 1 άσο, 44% υπ. - 25% άριστες), Ποτότσνικ 7 (7/21 επ., 60% υπ. - 38% άριστες), Στιβαχτής 1, Ντουσάρμ 20 (14/33 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Κατσανεβάκης 14 (10/21 επ., 4 μπλοκ), Καραγιάννης 12 (12/16 επ.), Δημητρακόπουλος -λ (48% υπ. - 39% άριστες) / Βαρδής, Κούλας, Λιόντας, Μπάκας.