Ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα στο Β’ γύρο της Volleyleague ΟΠΑΠ επικρατώντας με 3-1 σετ των ερυθρόλευκων (αγωνίστηκαν χωρίς Φιλίποφ, Κουζούνη). >>>
Ο Δικέφαλος πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη και πήρε βαθμολογική ανάσα, απέναντι στον κακό Ολυμπιακό που έχει παράπονα από την διαιτησία, αν και οι ερυθρόλευκοι ξεκαθάρισαν ότι δεν διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα από τα λάθη των διαιτητών.

Ο Ολυμπιακός, παρά τις απουσίες των Φιλίποφ, Κουζούνη (έπαιξε λίμπερο ο Κοκκινάκης και οι Σωτηρίου, Νοβότνι ήταν δίδυμο ακραίων) ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ κι από νωρίς πήρε το προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας στο +3 (7-10), αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 12-12 και παρόλο που βρέθηκε να χάνει και πάλι με 13-15, έφερε τα πάνω κάτω με πρωταγωνιστή τον Αρμενάκη από τη γραμμή του σερβίς. Στην επόμενη φάση ο Πετρέας έπιασε στο μπλοκ τον Αρμενάκη, αλλά οι διαιτητές υπέδειξαν φιλέ (14-15) για να ακολουθήσει ένα συνολικό σερί 8-0 για τον Δικέφαλο που προηγήθηκε με 21-15 (!). Οι ερυθρόλευκοι με κακή υποδοχή είχαν προβλήματα και στην επίθεση με αποτέλεσμα το σετ να τελειώσει εύκολα για τον ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος μπήκε με άλλο αέρα στο β’ σετ, προηγήθηκε με 8-4 (πάλι ο Αρμενάκης στο σερβίς), με τον Ολυμπιακό να μαζεύει κάπως τη διαφορά (8-6, 10-8, 14-12), αλλά μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-13), ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +5 (18-13 με άουτ επίθεση του Νοβότνι). Οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να πιέσουν από το σερβίς κι έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε χωρίς προβλήματα στο 2-0.

Στο γ’ σετ το ξεκίνημα ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Σε εκείνο το σημείο υπήρξε ένταση στο κλειστό της Πυλαίας και ολιγόλεπτη διακοπή (λόγω υβριστικών συνθημάτων, αλλά με την επιστροφή των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 4-0 και προηγήθηκε με 7-12, για να γίνει το σκορ 8-14 με άσο του Σωτηρίου. Ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε τρόπο να αντιδράσει κι έτσι οι ερυθρόλευκοι μείωσαν πολύ εύκολα το σκορ σε 2-1 σετ.

Στο δ’ σετ ο ΠΑΟΚ έφτασε να προηγείται με 9-6 χάρις στα ερυθρόλευκα λάθη (στο 4-3 χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία το τιμ μάνατζερ των ερυθρόλευκων Βασίλης Καλλιμάνης), αλλά με πρωταγωνιστή τον Χιμένες ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 10-8, σε 10-11 (άουτ επίθεση Αρμενάκης). Ο Δικέφαλος όμως προηγήθηκε ξανά με 13-12 και έφτασε στο +2 (15-13) με νέα άουτ επίθεση του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν αυτή τη διαφορά μέχρι το 20-18, που έγινε 20-20 με κόντρα επίθεση του Σωτηρίου. Ο νεαρός ακραίος των ερυθρόλευκων όμως στο 22-21 χρεώθηκε με διπλή μπαλά φέρνοντας τον ΠΑΟΚ στο 23-21 και προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των ερυθρόλευκων. Ο Ολυμπιακός μείωσε 23-22, αλλά ο Ρομέρο έστειλε τον ΠΑΟΚ σε ματς μπολ (24-22) για να τελειώσει το ματς στην επόμενη φάση με επίθεση του Παπαϊακώβου.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 16-25

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ), Παπαϊακώβου 9 (5/7 επ., 4 μπλοκ), Πλίκας 9 (4/4 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο), Μπορόβνιακ 14 (12/25 επ., 2 μπλοκ, 86% υπ. – 52% άριστες), Ρομέρο 10 (9/17 επ., 59% υπ. – 29% άριστες), Αρμενάκης 12 (10/32 επ., 2 άσοι), Παπαδημητρίου -λ 67% – 43% άριστες) / Γεωργιάδης, Ντίνας 1, Ωρολογάς, Καρασαρλίδης 1

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 19 (17/35 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Λιβαθηνός 2, Σωτηρίου 8 (6/22 επ., 41% υπ. – 33% άριστες), Ανδρεάδης 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Νοβότνι 15 (13/26 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 26% άριστες), Κοκκινάκης -λ 40% υπ. – 20% άριστες / Κανέλλος 9 (8/9 επ.), Κουζούνης, Μάρκου.