kastigio_doxa_aris_1_3_20120122_01Μόνον κατά λάθος θα μπορούσε να σκοράρει η Δόξα. Κι αυτό έγινε, λίγο νωρίς. Έτσι, ο Άρης είχε όλο το χρόνο να κάνει… διορθωτικές κινήσεις. Και, καθώς η πρώτη έγινε ένα λεπτό μετά το 0-1, από τριπλό λάθος της Δραμινής (αερ)άμυνας, να φθάσει και σε άνετη νίκη. >>>

Κακό ήταν το θέαμα για όσους αποφάσισαν να χάσουν ένα απόγευμα είτε πηγαίνοντας στο Καυταντζόγλειο, είτε βλέποντας το παιχνίδι στην τηλεόραση. Ένα καλό δεκάλεπτο είχε όλο κι όλο και τίποτε άλλο. Σε εκείνο το δεκάλεπτο προηγήθηκε η Δόξα, ισοφάρισε ο Άρης και πέρασε και μπροστά. Η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος.

Οι ευκαιρίες που έχασαν οι (τυπικά) γηπεδούχοι θύμιζαν σπασμούς ετοιμοθάνατου πριν το οριστικό τέλος. Οι παίκτες της Δόξας δεν είχαν τη δύναμη ούτε να κυνηγήσουν μπαλιές, ούτε να σουτάρουν δυνατά. Άψυχα πράγματα. Όσο για τους (επίσης, τυπικά) φιλοξενούμενους, ήταν θέμα υπομονής, να πετύχουν κάποιο γκολ ακόμη και να πουν το “δι ευχών” στο παιχνίδι.

Το ρόλο της “χοντρής κυρίας” ανέλαβε ο Καστίγιο που, βλέποντας τους συμπαίκτες του να χάνουν τετ α τετ με απίστευτη ευκολία, αποφάσισε να ολοκληρώσει μόνος του (ε, δεν είναι και δύσκολη απόφαση για έναν Καστίγιο κάτι τέτοιο), να αδιαφορήσει για όσους τυχόν ήταν μόνοι κι αμαρκάριστοι στην περιοχή και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με αριστοτεχνικό τρόπο.

Η Δόξα, για να ελπίζει σε παραμονή, πρέπει να αλλάξει πράγματα στην επίθεση, το κέντρο και την άμυνα. Επίσης θα πρέπει ο Σέρεμεντ, όταν του κάνουν κεφαλιά από κοντινή απόσταση, ή να ΄χει κάνει έξοδο πιο πριν, ή, όταν πηδά για τη μπάλα, να απλώνει το χέρι του…