basket_olimpiakos_aris_87_64_20110523_01

Μετά τον Παναθηναϊκό και ο Ολυμπιακός έκανε το 3-0 στην σειρά του με αντίπαλο τον Άρη και θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Ομπράντοβιτς στους τελικούς.  >>>

Οι «ερυθρόλευκοι» στο σημερινό παιχνίδι επικράτησαν με  87-64 της ομάδας του Άρη. Αποδεκατισμένοι εμφανίστηκαν οι  «κίτρινοι» καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Γουίντερς, Σλούκας, Ταπούτος, Μπράουν. Για τους γηπεδούχους προληπτικά έμειναν έξω οι Τεόντοσιτς, Γκόρντον.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης μόνο με διάθεση να χάσει δεν μπήκε στο γήπεδο στηριζόμενος στην περιφέρεια του. Μάλιστα βρέθηκε και μπροστά στο σκορ αλλά ο Ολυμπιακός με Σπανούλη και Μπορούση ήταν μπροστά στο σκορ 19-15 (10`). Στην δεύτερη περίοδο αρχικά οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε απόσταση ενός καλαθιού. Στην συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και διατηρούσε προβάδισμα που κυμαίνονταν στους έξι πόντους (34-28, 43-37) πριν το ημίχρονο λήξει με 43-39.

Φαίνεται πως η καλή απόδοση του Άρη «ξύπνησε» τον Ολυμπιακό που με Πρίντεζη, Πελεκάνο έβγαλε πολύ ενέργεια στην άμυνα που τον βοήθησε να έχει κάποια εύκολα καλάθια στο αιφνιδιασμό.  Από την άλλη οι «κίτρινοι» έμειναν από ενέργεια με το δεκάλεπτο να λήγει 72-51.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τις δυο ομάδες να έχουν περισσότερο το μυαλό τους στα παιχνίδια των επόμενων σειρών. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Λευτέρης Σούμποντιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον νεαρό Λευτέρη  Μποχωρίδη και ο Ντούσαν Ίβκοβιτς στον επίσης «ελπιδοφόρο» Δημήτρη Κατσίβελη.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 11(1), Σπανούλης 13(1), Πρίντεζης 7(1), Μπουρούσης 9, Κέσελ 5(1), Πελεκάνος 3(1), Μαυροκεφαλίδης 9, Χαλπερίν 15(3), Γλυνιαδάκης 2, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ 7(1), Κατσίβελης 4.

Άρης (Λευτέρης Σούμποντιτς): Κινγκ 6, Τσαϊρέλης 4, Χατζηβρέττας 14, Χαραλαμπίδης 4, Κασίροφ 16, Κουμπούρας 7(1), Μπάβτσιτς 9(1), Χρυσικόπουλος 2, Βεργίνης 2, Μποχωρίδης.