basket_paok_aris_76_74_20110526_01

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι από τα παλιά απέναντι στον Aρη (76-74) στο κλειστό της Πυλαίας και έκανε το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. >>>

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με βολές του Μάρσαλ 5 δεύτερα πριν την εκπονή. Ο Αμερικάνος φόργουορντ ήταν μαζί με τον Ντόζιερ πρώτοι σκόρερ για την ομάδα τους (17π.), αλλά κορυφαίος -έχουμε την αίσθηση πως- ήταν ο Γκετσέφσκι (15π.), ο οποίος έβαλε καθοριστικούς πόντους. Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπράουν (24π.) για τον Aρη, αλλά δεν ήταν αρκετή για να δώσει στην ομάδα του τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ έκανε δηλαδή το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών, με τον ’ρη να ευελπιστεί σε ισοφάριση στο δεύτερο ματς στο Αλεξάνδρειο την Κυριακή...

Η νευρικότητα ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του ματς στο ξεκίνημά του. Ειδικά από πλευράς Aρη, οι παίκτες του οποίου σκόραραν για πρώτη φορά στο 4' με τον Κώστα Σλούκα για το 5-2. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές ως το τέλος της περιόδου, το τέλος της οποίας τους βρήκε προηγούμενους με 10-16.

Από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου και έπειτα ο ΠΑΟΚ έγινε το αφεντικό του αγώνα. Με ηγέτη τον Μάρσαλ ισοφάρισε σε 27-27 (στο 17') και με σερί 13-4 βρέθηκε στο 29' να προηγείται με 33-29 πριν το τέλος του ημιχρόνου με 36-31 εκμεταλλευόμενος την ευστοχία του έξω από τη γραμμή των 6,75.

Οι «κίτρινοι» πέτυχαν να ισορροπήσουν το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Μπράουν αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνων για το καλάθι των γηπεδούχων, ενώ ο Μπάβσιτς με καλάθι έφερε τον Aρη μπροστά στο σκορ στο 26' (45-47) έπειτα από δέκα λεπτά (23-25 στο 16'). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 54-53 υπέρ του ΠΑΟΚ έπειτα από απίστευτο τρίποντο του Χαραλαμπίδη πίσω από το κέντρο με την εκπνοή!

Τα τελευταία δέκα λεπτά της κανονικής περιόδου του αγώνα ήταν απλά συγκλονιστικά. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +8 (65-57 στο 34') αλλά ο ’ρης βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει. Με πέντε σερί πόντους του Χατζηβρέττα και ένα τρίποντο του Σλούκα, ο ’ρης έφερε το ματς στα ίσια μέσα σε ένα λεπτό (65-65)! Οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς εκμεταλλεύτηκαν μια τεχνική ποινή του Μάρσαλ, που έφερε δύο εύκολους πόντους από τον Χατζηβρέττα. Ο ίδιος παίκτης έβαλε έμμεσο τρίποντο αμέσως, πριν το τρίποντο του Σλούκα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 70-65 στο 36' έπειτα από ένα σερί 5-0 από τον Γκετσέφσκι αλλά οι «κίτρινοι» μείωσαν στο πόντο (72-71) 1,5 λεπτό πριν το τέλος με τρίποντο του Μπράουν! Με 2/2 βολές του Μάρσαλ έγινε το 74-71. Ακολούθησε τάπα του Γκετσέφσκι στον Χατζηβρέττα και λάθος του Σκοπιανού στην επίθεση έπειτα από καλή άμυνα του Ταπούτου. 16,8'' πριν το τέλος ο Μπάβσιτς έφερε το ματς στα ίσια με τρίποντο. Στην τελευταία επίθεση ο Χατζηβρέττας έκανε ανόητο φάουλ στον Μάρσαλ, ο οποίος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 76-76 5 δεύτερα πριν την εκπνοή. Βλέπετε ο Σλούκας σπατάλησε την τελευταία ευκαιρία του ’ρη αφού έτρεξε όλο το γήπεδο, αλλά αστόχησε σε προσπάθεια μπροστά στον Γκετσέφσκι.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 36-31, 54-53, 76-74.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 17 (1), Κρίστμας 5, Αποστολίδης 4, Δέδας 6, Ντόζιερ 17, Στίγγερς 4, Μπούλιαν 2, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 1, Γκετσέβσκι 15 (1).

Αρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 24 (3), Ταπούτος 1, Κινγκ 7, Χατζηβρέττας 10 (1), Χαραλαμπίδης 7 (2), Κασίροφ 2, Κουμπούρας, Μπάβτσιτς 12, Σλούκας 11 (1).